Ve věčně zmrzlé sibiřské půdě byla nalezena zřejmě nejstarší DNA. Nález je předběžně datován do doby před přibližně 400 tisíci lety.
Většina nalezených sekvencí DNA odpovídá pravěkým rostlinám (asi 19 druhů), nalezeny byly i sekvence mamuta a pižmoně (alespoň doufám, že musk ox skutečně odpovídá pižmoňovi). Až dosud byla nejstarší DNA známá z doby před asi 100 000 lety.
Zdroj: NewsFox Desk, podrobnosti se objevily také v časopise Science (http://www.sciencemag.org), žádné materiály však nejsou přístupné bez registrace. Převzatý materiál se objevil i na Idnes (http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A030418_190214_vedatech_mad&t=A030418_190214_vedatech_mad&r2=vedatech), bohužel však opět bez relevantních podrobností.
Poznámka: Otázkou především je, zda se podařilo získat ucelené sekvence, anebo zda při zmrznutí buněk roztrhaly rostoucí krystalky ledu obsah tak, že se řetězce nukleové kyseliny porušily.
Pokud se např. spekuluje o možném oživení mamuta či vakovlka z jejich DNA, potřebujeme samozřejmě celou sekvenci. Tu lze sice získat i analýzou překryvů jednotlivých kusů DNA, na to ale musíme mít k dispozici velké množství genetického materiálu (abychom nějaké překryvy vůbec dokázali nalézt).
Pokud máte k dispozici podrobnosti o uvedeném nálezu, uvítáme je.
Omlouváme se za problémy s přidáváním komentářů k článkům. Komentáře prosím zasílejte e-mailem na pavel_houser@idg.cz.