Biologie |
Jak může nějaký protein tak dlouho vydržet mimo živý organismus a ve volném prostředí nezdenaturovat, neztratit biologickou aktivitu...?
Priony způsobující ovčí skarpii (obdoba těch všemožných nemocí kuru, šílených krav apod.) jsou odolnější, než se myslelo. Na pastvině mohou přetrvávat v půdě, na trávě, ve vlhku… Jakmile se nakazí jedna ovce, může se choroba snadno přenést na další nejen přímým kontaktem, ale i slinami či výkaly. Kontaminace malebného trávníku přetrvá po řadu let. I jednou vymýcená choroba se tedy může vrátit.
Výzkumníci z Frauhoferova ústavu a několika dalších německých vědeckých institucí smíchali vzorky toxických prionů se vzorky půdy a sledovali, po jaké době bude ještě možné zaznamenat toxicitu. Ukázalo se, že dokonce i po 29 měsících – což je doba, po níž výzkum trval. Navíc se nijak nesnížila inkubační doba.
Výsledkem je předpoklad, že současné incidenty skarpie budou asi hlavně důsledkem kontaminovaných pastvin. Ovce se mohou nakazit dokonce i z vodních zdrojů, třebaže tam je pravděpodobnost podstatně nižší.
Pro člověka jsou ovčí priony za normálních okolností neškodné. Kolem prionových chorob panovala značný hysterie, dnes se zdá, že média si už zase našla jiné strašáky. Z teoretického hlediska je to ovšem krajně zajímavé. Jak může nějaký protein tak dlouho vydržet mimo živý organismus a ve volném prostředí nezdenaturovat, neztratit biologickou aktivitu, respektive toxičnost danou nejspíš specifickým prostorovým uspořádáním? (Nakonec z vlastností ovčích prionů nevyplývají, že by se třeba ty jelení nebo lidské musely chovat stejně, nicméně to lze skoro předpokládat.)
Zdroj: ScienceDaily
Viz také:
Prionové choroby se dají zvrátit
Geneticky modifikované krávy nejsou šílené
BSE pod lupou (1): Kráva za 175 miliard dolarů
Komentáře
27.07.2014, 19:51
.... tnx for info!!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.