Řešení vyžaduje pouze znalost pravidel a ochotu přemýšlet, nemá nic moc společného s "hráčskou silou".
Může být provedena rošáda? Následující příklad spadající do kategorie retrográdní analýzy šachové pozice přebíráme z podle mého názoru vynikající knihy Raymonda Smullyana "Šachové záhady Sherlocka Holmese". Pro ilustraci řešení problémů tohoto druhu uvádíme nejprve jednu úlohu včetně řešení.
(Řešení vyžaduje pouze znalost šachových pravidel a ochotu přemýšlet, nemá nic moc společného s "hráčskou silou".)
Zadání zní: Černý je na tahu. Může černý dělat rošádu?
Kontrolní notace:
Bílý: Ke1, Dd1, Sc1, Sf1, p: a3, b2, c2, d2, e2, f2, g2, h2
Černý: Ke8, Va8, Vh8, Sc8, p: a7, b6, c7, e7, f6, g7, h6
Řešení: "Poslední tah bílého byl zjevně pěšcem. Posledním tahem černý bral bílou figuru, která udělala předposlední tah. Touto figurou musel být v každém případě jezdec, protože ani jedna z bílých věží se nemohla dostat do hry. Určitě žádný z černých pěšců nemohl brát jezdce a také černá dámská věž a8 nemohla brát jezdce, protože není volné žádné pole, přes které by jezdec mohl jít, aby byl sebrán na a8. Také střelec nemohl brát bílého jezdce, protože jediné volné pole pro příchod jezdce je d6 a při postavení bílého jezdce na tomto poli by byl černý král v šachu. Proto jedině král nebo královská věž mohla vzít bílého jezdce. Proto černý nemůže dělat rošádu."
(překlad Josef a Petr Maršálek)
A nyní již vlastní úloha. Černý je na tahu. Při posledním tahu bílého ani při posledním tahu černého nebyla vzata figura. Může černý udělat rošádu?
Kontrolní notace:
Bílý: Kg1, Vf1, p: c2, f2, f3, g2
Černý: Ke8, Vh8, Sd1, p: c4
O knize:
Šachové záhady Sherlocka Holmese
Šachové úlohy, založené na retrográdní analýze, jsou v této knize příležitostí pro Sherlocka Holmese, aby na šedesáti čtyřech polích šachovnice prokázal své logické myšlení. Děj knihy se odvíjí ve třech rovinách. V rovině příběhu nm osvědčený vypravěč Dr. Watson líčí svá další, tentokrát šachová dobrodružství s fenomenálním detektivem. V druhé rovině je děj doplněn fascinujícími odbočkami do světa logiky a logických hádanek. A konečně v rovině šachové nacházíme přes padesát šachových úloh s postupně vzrůstající složitostí, přístupně vyložených pro začátečníka i dostatečně elegantně pro pokročilého šachistu.
Raymond Smullyan: Šachové záhady Sherlocka Holmese
Mladá fronta
ISBN: 80-204-1233-6, EAN: 9788020412331
Originál: Chess Mysteries of Sherlock Holmes, Fifty Fantalizing Problems of Chees Detection, překlad: Josef Maršálek, Petr Maršálek
Formát: 192 stran, 20x13cm, česky, vázaná vazba, 310gr.
Rok vydání: 2005 (1. vydání)
On-line objednávka: http://www.kosmas.cz/knihy/127304/sachove-zahady-sherlocka-holmese/
Připraveno ve spolupráci s občankým sdružením Pražská šachová společnost
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.