Zdá se, že nejstarší hádankou na světě je tzv. Rhindův papyrus, nalezený v Egypte skotským archeologem Henry Rhindem. Text se datuje do období kolem roku 1650 př.n. l. ...
Zdá se, že nejstarší hádankou na světě je tzv. Rhindův papyrus, nalezený v Egypte skotským archeologem Henry Rhindem. Text se datuje do období kolem roku 1650 př.n. l.
Úloha zní takto: Bylo sedm domů a v každém z nich žilo sedm koček. Každá kočka zabila sedm myší a každá myš snědla sedm obilných klasů. na každém klasu se urodilo sedm náprstků zrna. Jaký je celkový počet těchto vyjmenovaných věcí?
Zdroj: Michael A. Dispezio: Hlavolamy pro rozvoj kritického myšlení, Portál, Praha, 2002, http://www.portal.cz
Poznámka: Sám tuto knihu pokládám za určenou spíše pro děti, a to sice z následujícího důvodu. Úlohy se řeší obvykle způsobem "vidím-nevidím", řešení v knize také obsahují pouze výsledek, nikoliv postup, jak k němu dojít. Jde o sbírku jednotlivých hlavolamů, nikoliv o eleganci rovnic a hledání obecných vztahů. (Osobně pro mě bylo občas i lehce obtížné se přepnout, protože geometrii jsem si navykl vnímat spíše analyticky, tj. mám-li řešit úlohu o krychlích, začnu si psát rovnice a nebudu se snažit věc "vidět".). Pokud jste knihu četli, možná by stálo za to napsat, zda i vám připadá jako spíše pro děti.
A na závěr ještě hláška z jedné úlohy: "Studenti soutěžili o to, kdo získá bezplatnou návštěvu u psychoterapeuta".
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.