Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Perlička: Skepse ke Kounovským řadám

Kounovské řady nejsou nejspíš žádnou domácí megalitickou památkou. Křemencové kameny, ze kterých jsou řady, pocházejí z místa jejich současných nálezů (byť někdy můžeme číst opak). Řady sice bezpochyby nevznikly samy, možná vznikly už v neolitu. Na místě současného lesa ovšem dříve byla pole.
Nejpravděpodobnější je, že Kounovské řady byly tedy hranicemi středověkých polí – jakousi obdobou mezí. Rovněž s tím, že by určité kameny v řadách ukazovaly k astronomickým úkazům, lze polemizovat – tyhle kameny nejsou vůbec vhodné k tomu, aby fungovaly jako záměrné body, jsou hrubé a neohrabané. Sice by bylo hezké mít v ČR takovouhle pravěkou observatoř, ale na místě je značná míra skepse, uzavírá v knize Naučné stezky a trasy kapitolu o Kounovu autor textu Karel Drábek.
(Naopak vyloučit podle něj nejde, že by řady sloužily jako kalendář, pro evidenci let, které uplynuly třeba od určité události. Bylo by naopak jednodušší stavět takový kalendář z relativně malých kamenů.)

Kniha je zajímavá hned z několika důvodů. Pro obyvatele hlavního města pak i tím, že mapuje naučné stezky přímo na území Prahy (včetně míst jako Letná).

Karel Drábek: Naučné stezky a trasy. Praha a Středočeský kraj

Doporučená cena: 265 Kč (jedná se o plnobarevnou knihu, velmi příznivá cena je výsledkem finančního příspěvku Prahy, Středočeského kraje a Českých lesů)
Vázaná, 280 stran, 380 fotografií, 265 Kč, ISBN 80-7363-044-3

Podrobnosti
http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=215

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru