Chemie |
Americká firma MTI Micro Fuel Cells oznámila, že koncem tohoto roku uvede na trh první přenosná zařízení využívající metanolové palivové články. Ve srovnání se současným akumulátorem mají při stejné velikosti zhruba 5násobnou kapacitu, a navíc jsou lehčí. S prvním nasazením se počítá v podnicích a v armádě, následně by mělo dojít i na spotřební zboží.
Americká firma MTI Micro Fuel Cells oznámila, že koncem tohoto roku uvede na trh první přenosná zařízení využívající metanolové palivové články. Ve srovnání se současným akumulátorem mají při stejné velikosti zhruba 5násobnou kapacitu, a navíc jsou lehčí. S prvním nasazením se počítá v podnicích a v armádě, následně by mělo dojít i na spotřební zboží.
Technologie Mobion využívá principu DMFC (Direct Methanol Fuel Cell – přímý metanolový palivový článek). Články postavené na tomto principu připravuje celá řada dalších firem, zejména z Japonska a Jižní Koreje s tím, že první použitelné zdroje energie se objeví v průběhu roku 2005. Zatím se ovšem pouze několika málo z nich daří vyvíjet zařízení, která ke svému provozu budou potřebovat minimální režii.
DMFC vs. Mobion
Klasická DMFC zařízení potřebují ke své činnosti miniaturní ventilátory a vodní čerpadla – k odvádění tepla a odpadové vody z komůrky, kde probíhá chemická reakce. Naproti tomu Mobionu stačí k cirkulaci vody soustava mikrotrubiček, takže se obejde bez čerpadla. Následkem toho klesne vlastní spotřeba energie a navíc zbude víc místa pro chemické látky, jejichž reakcí tato energie vzniká – zvýší se tedy životnost článku.
Elektrická energie je generována míšením metanolu, vody a kyslíku na membráně. Odpadními produkty jsou oxid uhličitý a voda, která se při chemické reakci odpařuje a po ochlazení kondenzuje zpět do kapalného stavu. Komůrka, ve které probíhá chemická reakce, je rozdělena membránou. Na jednu její stranu je přiváděn stoprocentní metanol, který až zde reaguje s katalyzátorem a se směsí vody s kyslíkem přiváděnou z druhé strany. Protony membránou procházejí, ale elektrony jsou z komůrky odváděny a zachytávány v podobě energie. Oxid uhličitý je vypouštěn do okolí a voda odváděna zpět do zásobníku. Když se palivový článek vybije, zbývá v něm v podstatě pouze voda, která se zde shromažďuje po celou dobu životnosti tohoto zdroje energie.
Jednorázové baterie
Z hlediska běžného spotřebitele, žijícího v éře akumulátorů, může být velkým problémem potřeba dokupování náhradních náplní. I když firmy jako Toshiba pracují na vývoji nabíječek, není jisté, za se cena nabíjecí jednotky vyrovná ceně všech náhradních náplní potřebných po dobu životnosti článku. Proto ostatní výrobci počítají spíše s distribucí náhradních náplní, tedy s návratem do éry klasických jednorázových baterií. I z tohoto důvodu se Mobion zpočátku zaměřuje na firmy a armádu.
Palivové články ve snímačích čárových kódů, vysílačkách, přenosných telefonech a podobných drobných zařízeních zcela jistě ušetří práci s pravidelným dobíjením a údržbou akumulátorů.
Pro armádu zase není příliš velkou výhodou možnost dobíjení akumulátorů z elektrické sítě, protože ta nemusí být v polních podmínkách dostupná. S tím, jak se zvyšuje elektronizace moderního vojáka, roste i jeho spotřeba energie. Klasické baterie jsou těžké a mají omezenou životnost. Lehké a výkonné palivové články by proto mohly být účinným a elegantním řešením stále se zvyšujících energetických nároků armády třetího tisíciletí.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.