Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Pozvánka: Prevence světelného znečištění

Prevence světelného znečištění ve světě a International Dark-Sky Association (IDA) jsou hlavními tématy setkání s evropským koordinátorem tohoto velkého mezinárodního sdružení, panem Robertem L. Gentem, které se uskuteční…

v úterý 23. dubna 2002 v 17:00 hod., v místnosti č. 108, v budově Akademie věd ČR, Národní třída 3, Praha 1,

ve středu 24. dubna 2002 v 15:00 hod., Hvězdárna a planetárium M. Koperníka, Brno.

Pan Gent vysvětlí, jak světelné znečištění závažně poškozuje životní prostředí, jak tomu lze čelit i jaké aktivity vyvíjí International Dark-Sky Association (viz http://www.darksky.org). Řeč bude i o šancích, které nám dává začlenění tohoto typu znečištění do nového českého zákona o ovzduší.
Na pražském setkání bude rovněž ustavena česká sekce IDA – skupina českých členů této světové organizace ztotožňujících se s cíly a pravidly International Dark-Sky Association. Zváni jsou všichni zájemci o účinné potlačování světelného znečištění i zástupci médií. Přednáška bude tlumočena do češtiny. Během setkání bude čas na dotazy novinářů.

Bližší informace:
RNDr. Jan Hollan, Česká astronomická společnost – sekce pro temné nebe, Hvězdárna a planetárium M. Koperníka, Brno, tel.: 05/41 32 12 87, e-mail: jhollan@amper.ped.muni.cz, Pavel Suchan, Česká astronomická společnost – sekce pro temné nebe, Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, tel.: 02/57 32 05 40 , e-mail: suchan@observatory.cz.

Žvotopis Roberta L. Genta
Robert L. Gent je evropským styčným úředníkem pro International Dark-Sky Association (IDA), jejímž cílem je zachování nočního prostředí a
ochrana našeho dědictví temného nebe prostřednictvím zlepšení kvality venkovního osvětlování. IDA má téměř 9000 členů z více než 70 zemí.

Bob Gent měl na starosti public relations a zpravodaj IDA od roku 1997 až do roku 2001. Během tohoto období byl pozván a svědčil před parlamenty pěti států USA ohledně problémů a řešení světelného znečištění. Totéž se týká tuctů okresních komisí a městských rad. Přímo přispěl k úspěšnému schválení početných zákonů omezujících světelné znečišťování. Titul BA získal v oboru matematiky na Arizona State University, krátce poté byl jako poručík Air Force pověřen péčí o kosmické systémy. Téměř dvě desetiletí před vypuštěním Hubblova dalekohledu se zabýval výzkumem za použití vojenských infračervených dalekohledů o průměru jeden metr na geostacionární orbitě. Po mnoha misích v celém světě a několika vojenských vyznamenáních odešel z letectva v roce 1993 do důchodu v hodnosti podplukovníka. Poté vyučoval astronomii na Pima Community College v Tucsonu v Arizoně (1997-98), již předtím ale na Gulf Coast Community College na Floridě (1992-93). V letech 1982-83 vedl také universitní kursy matematiky.
Má magisterský titul oboru mezinárodních vztahů z německé koleje Troy State University a bakalářský z astronomie z University of Texas. Absolvoval postgraduální studia leteckého velení na fakultě USAF a computer science na několika školách Ministerstva obrany. Během let se svou manželkou Terrie hodně cestoval. Navštívil všech 50 států USA a 27 dalších zemí. Pozoroval na řadě velkých světových astronomických observatoří. Velmi rád se dělí o své nadšení z divů nočního nebe, má za sebou přes 200 besed ve školách, skupinách mládeže, národních parcích aj. Předsedá skupině Astronomické Ligy udílející národní cenu mladým astronomům. Bob Gent je členem řady astronomických společností.
V roce 2000 oznámila IDA při udělování výročních cen, že planetka "1986 RG3" byla přejmenována na "Bob Gent", za jeho vynikající dobrovolnou službu při ochraně nočního prostředí a pro zachování dědictví, jaké představuje přírodní temná obloha. Na sněmu v roce 2001 IDA poprvé udělila výroční Hoag-Robinsonovu cenu, a to právě plukovníku Gentovi za význačné služby.

Tiskový odbor Kanceláře Akademie věd ČR
Národní tř. 3, 117 20 Praha 1
http://www.kav.cas.cz/press
E-mail: tisk@kav.cas.cz

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru