Biologie |
Start bohatého mnohobuněčného života v (pre)kambriu mohl souviset s koncem zalednění vzrůstem obsahu kyslíku v tehdejších oceánech. Nová metoda účinného skladování vodíku by mohla kombinovat použití titanu a etylénu.
Dvě perličky podle novinek na Eurekalert.org:
Start bohatého mnohobuněčného života v prekambriu mohl souviset s koncem zalednění vzrůstem obsahu kyslíku v tehdejších oceánech. Nová metoda účinného skladování vodíku by mohla kombinovat použití titanu a etylénu.
Paleontolog Guy Narbonne z Queen’s University v kanadském Kingstonu se zaměřil na otázku, proč po zřejmě největším zalednění v historii Země došlo před cca 570 miliony let k prudkému rozvoji mnohobuněčného života, objevila se první velká zvířata (poznámka: nové údaje uvádějí, že už ediakarští tvorové mohli mít rozměry až v metrech) a jejich komplexní ekosystémy. Příčinou měl být nárůst koncentrace kyslíku. Podle Narbonna se nejedná pouze o teorii, ale na základě výzkumu sedimentů z této doby (Avalon Peninsula na Newfoundlandu) dokládá, že tehdy koncentrace kyslíku v oceánech skutečně prudce vzrostla. Nicméně i tak se odhaduje, že množství kyslíku v atmosféře dosahovala před 575 miliony let jen asi 15 % dnešní hodnoty.
A proč tehdy koncentrace kyslíku náhle vzrostla? Možný je následující mechanismus: tající ledovce dostaly do oceánu velké množství minerálních látek (často limitní faktor), a tím umožnily fytoplanktonu zvýšit intenzitu fotosyntézy.
Druhá novinka: Komplex 2 atomů titanu s molekulou etylénu vytváří kapsli pevného skupenství, v níž lze uchovat až 10 molekul vodíku. Kapsle je přitom poměrně malá (jedná se o malou molekulu „obyčejného“ etylénu, ne o jeho polymer), takže hustota uchovávání vodíku dosahuje docela slušných rozměrů. Vodík zde tvoří 14 % hmotnosti celého komplexu, podobné projekty přitom dosud dosahovaly kapacity ani ne poloviční.
K výhodám by mělo patřit i to, že vodík by se z kapsle uvolnil jen mírným zahřátím. Příslušný výzkum vedli vědci z amerického National Institute of Standards and Technology. Jiné právě probíhající projekty počítají s tím, že při skladování vodíku by mohly sehrát roli také uhlíkové nanotrubičky.
Zdroje:
Queens University
http://qnc.queensu.ca/story_loader.php?id=45786fd4c82a3
Eurekalert.org (zde i obrázek, jak komplex titanu s etylénem vypadá)
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-12/nios-esf120806.php
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.