Biologie |
Nepřišlo vám někdy divné, že evoluční teorie musela čekat až na Darwina? Mně tedy ano. Jak to, že někdo vymyslel dřív derivace a integrály, než zpozoroval přírodní výběr?
Skutečně – myšlenka evoluce, přírodního výběru atd. působí celkem triviálně. Nepotřebujete k ní žádnou znalost matematiky, nic není třeba počítat, měřit nějaké padající kameny či konstruovat do sebe zapadající hodinové strojky, stačí – jak se alespoň zdá – jen zdravý rozum.
V první řadě lze argumentovat, že evoluční teorie je starší, před Darwinem byl Lamarck. Zárodky evolučního myšlení najdeme už v antice u presokratiků… Jenže s moderní verzí evoluční teorie má Anaximandros a i Lamarck ve skutečnosti společného jen málo. Oblíbený argument praví, že evoluční teorie je „sociomorfní“ – totiž že přirozený výběr a selekce a evoluční inovace nějak korespondují s kapitalismem, průmyslovou revolucí a volným trhem, pročež se tento náhled na přírodu objevil zrovna v Anglii 19. století. Na tom možná něco je, nicméně takové vysvětlení strašně kulhá; to, že vlk žere Karkulky a o tuto kořist soupeří jak s Karkulkami, tak i s jinými vlky, „muselo“ být přece jasné každému odedávna. Nicméně – historie ukazuje, že nemuselo.
Následuje pokus o vysvětlení celého paradoxu.
Hlavní překážkou prý už v antice bylo „nepochopení velkých čísel“. Nejen náboženští fundamentalisté byli přesvědčeni, že svět je starý pár tisíc let. Pak na evoluci – darwinistickou – zkrátka není dost času. Z tohoto hlediska vlastně evoluční biologie mohla vzniknout až po moderní geologii (na toto téma viz např. článek: Jak přijít s kacířskou teorií – význam taktiky) a paleontologii, která právě jako první postulovala, že Země existuje mnoho milionů či miliard let. „Hluboký čas“ trochu naznačil i rozvoj archeologie, tedy ne té klasické, ale zaměřující se na pravěk.
Druhou překážkou pro evoluční myšlení představovala „teleologie“ – přesvědčení, že svět je nějak rozumně navržen, uspořádán, stvořen, vše do sebe harmonicky zapadá (nebo by alespoň zapadalo nebýt prvotního hříchu či jiných lidských prohřešků). Těžko se dnes vžít do takového způsobu uvažování (i když… „zelené myšlení“, řeči o „souladu s přírodou“, „rovnováze“ apod., na to vlastně narážíme na každém kroku i teď) – myši jsou zde od toho, aby je lovily lišky, a vše tudíž dokonale klape. Jak si tohle někdo může myslet?
Třetí překážka evoluční teorie: současně je ale očividné, že jistá účelnost v přírodě jistě existuje, kolem nás nepanuje chaos. Klíčové je tedy udělat nějaký kompromis. Vlk má velké zuby jistě s ohledem na Karkulku, nicméně tato „teleogie“ je lokální, nic z ní nevyplývá o nějakém celkovém směřování či uspořádání světa; Karkulka zde není kvůli tomu, aby se vlkem nechala sežrat, ale má naopak vlastnosti umožňující jí obranu.
Samotná i lokální evoluční optimalizace je navíc nedokonalá, řídí se řekněme náklady a výnosy (a to i když pomineme náhodu – náhodné mutace – a omezení vyplývající z historie, tj. je prostě příliš obtížné předělat člověka tak, aby měl křídla).
Čtvrtým problémem – vlastně souvisí s teleologií – byla samotná biologická taxonomie. Když si pěkně živé organismy rozdělíme do škatulek na vyšší a nižší, představa, že se druhy různě proměňují, nám moc nedává smysl, protože tyhle škatulky bourá (asi jako se jen tak nemohou na sebe přeměňovat prvky v periodické tabulce; což je mimochodem vhodný příklad i z toho důvodu, že periodická tabulka je „uzavřená“, mezi vodíkem a heliem prostě není místo pro jiný prvek – a podobně vnímali své struktury i někteří lidé vytvářející biologické systémy).
Samozřejmě nelze pominout ani to, že evoluce je poněkud v rozporu s představou nějaké výjimečnosti člověka; dělá z nás součást přírody (a humanitní/sociální vědy by vzato důsledně pak měly být podobory biologie).
Zdroj: Vojtěch Hladký, Radim Kočandrle, Zdeněk Kratochvíl: Evoluce před Darwinem, nakladatelství Pavel Mervart, 2012 (a další)
Komentáře
27.07.2014, 14:38
.... thanks!!...
23.04.2013, 20:21 taco
falzifikovatelnost
Vypráví se příběh, že Newton přišel na svou myšlenku o gravitaci o pár let dříve. Ale když to matematicky propočítal stále mu to nesedělo na chlup přesně. A tak to se to neodvážil publikovat. Nebo moje zkušenost s jedním kamarádem, zapáleným do fyziky. Snažil se mi vysvětlit jak funguje zákon elektromagnetického pole. Když jsem mu to rekapitulovat, zda jsem to pochopil dobře, tak mě zastavil a zeptal se, zda si uvědomuji, že ale ten zákon není platnej, protože platí jen v drtivé většině příkladů. ___ Já chci jenom vyjádřit určité rozčarování ze samozřejmých prohlášení, že "Evoluce je základní princip", když těch pochybností, které o ní jsou není málo. Vždyť se stačí pročíst články tady na SW. Souhlasím s tím, že kvůli jednomu, nebo několika málo nesedících rozporů, nemá smysl hned teorii zahazovat. Ale řekněte sám, kolik věcí evolucionisté nemuseli na své teorii předělat? ___ Máme experiment, jak vznikl první replikující se život? (Desítky teoriií, ale zůstali jsme u aminokyselin.) Máme experiment, jak vznikl nový genetický záznam kodifikující vývojovou změnu? (Viz banánové mušky) A další. ___ Možná prostě Evoluce je tak nepravděpodobná teorie, že se do toho upřímným vědcům dlouho nechtělo. Včetně Darwina.
23.04.2013, 15:34 admin
falzifikovatelnost
no, jenze tim se problem obraci zase nekam jinam (jde u empiricke fyziky proste o kumulaci informaci? nebo musi prijit nekdo, kdo to zacne jinak interpretovat? viz takove ty "vedecke revoluce" apod. fakt je, ze predstava vedy jako kumulace poznatku take funguje, tento koncept zformulovala jiz anticka astronomie; ale nebyly treba uz v antice k dispozici informace, ktere by umoznily prijit s gravitacnim zakonem?) k falzifikovatelnosti evoluce (ale to plati pro vsechno; neni to podle me tak jednoduche, jak si myslel popper). najdete savce datovaneho do kambria. co z toho vyplyva? - evoluce je chybna teorie - datovaci metody jsou chybne - plati oba predchozi body - evoluce sama o sobe neni chybna, ale proste probihala jinak, savci vznikli uz v kambriu - jde jen o izolovany fakt, ktery je divny - no a co? veda nemusi vysvetlit uplne vsechno (treba je to nejaky stroj casu, zvlast sofistikovany podvod, test mimozenstanu...). pokud jsou nesrovnalosti izolovane, nemusime kvuli nim opoustet cele teorie; i kdyz se rika, ze fyzika v jednu chvili nedokazala vysvetlit pouze zareni cerneho telesa, a proto ji bylo treba predelat, podle me je to jinak - fakta, ktera jsou v rozporu s teori, se musi zacit hromadit. (samozrejme mam na mysli empiricke vedy; matematickou vetu musime opustit, kdyz najdeme protipriklad...)
23.04.2013, 12:52 taco
falzifikovatelnost
Z mého pohledu to je otázka dosti zásadní. Protože pokud nemůžeme na evoluční teorii používat tradiční vědeckou metodologii, tak se nám tak nějak posouvá na stejnou úroveň s náboženstvím. A pak právě dostáváme odpověď, že na tento "logicko-empiricky fakt" se nepřišlo dřív, protože dříve toto "náboženství" nikoho nenapadlo. Stává se to věc náhody. Pokud nemůžeme empiricky dokázat, že je evoluce fakt, tak nemůžeme předpokládat, že k tomuto závěru vede vědecká cesta (tak jako u například empirické fyziky, kde se prostě jedná o kumulaci informací).
23.04.2013, 11:08 admin
falzifikovatelnost
to, zda/v jakem ohledu je evolucni teorie falzifikovatelna, je sice zajimava otazka (viz kdysi davno na toto tema me veledilo na Osel.cz :-)), ovsem primo to s nasim problemem nesouvisi. opravdu je z dnesniho hlediska divne, ze na tento (rekneme) "logicko-empiricky fakt" neprisel nikdo driv; nepotrebujete k tomu slozitou matematiu ani technicke pristroje typu dalekohledu.
22.04.2013, 17:29 taco
Závidím vám vaši sebedůvěru
Jak jste k tomuto tak zásadnímu závěru přišel? Upřímně vzato, mám k ní/němu značný despekt. Možná to pramení z toho, že jsem nenašel žádného člověka, věřícího v evoluci, který by mi byl schopen či ochoten vysvětlit mé nesrovnalosti, aniž by se nechoval více či méně fanaticky. Mám zkušenosti s evolučními principy, které jsem měl možnost používat (programování, genetické algoritmy), tak říkají, že je docela problém to rozchodit, aby to něco opravdu dělalo.
20.04.2013, 16:09 cc
evoluce opravdu není teorie
Evoluce je základní princip. Tak elementární a tak zásadní, že její pozdní objevení je ostudou našeho druhu. Stojí přímo na axiomech bytí a neodolá jí nic, co má působit v tomto světě. Je tedy velké štěstí, že působí poměrně něžně a neuvědoměle. Naboženství v kterékoliv konkrétní podobě naopak představuje přesně takovou kouřofukovou teorii, předem odsouzenou k mylnosti.
19.04.2013, 19:25 taco
A ono už neplatí, že evoluční teorie je teorie?
Chci tím říct, že pokud je evoluce teorie, znamená to, že je možné ji falzifikovat. Pokud je možné ji falzifikovat, znamená to, že může být mylná. No, a pokud je mylná, tak to lidem trvalo dlouho prostě proto, že to většině vědcům/filozofům/prostě lidem nedávalo smysl. A čekalo se na prvního foukače cigaretového dýmu do lavoru s vodou.
19.04.2013, 18:51 taco
A ono už neplatí, že evoluční teorie je teorie?
Chci tím říct, že pokud je evoluce teorie, znamená to, že je možné ji falzifikovat. Pokud je možné ji falzifikovat, znamená to, že může být mylná. No, a pokud je mylná, tak to lidem trvalo dlouho prostě proto, že to většině vědcům/filozofům/prostě lidem nedávalo smysl. A čekalo se na prvního foukače cigaretového dýmu do lavoru s vodou.
18.04.2013, 12:55 admin
jeste
jeste jeden aspekt - fosilie. uz v antice pokladany za pozustatky drivejsich organismu. tim nepochopitelnejsi je, ze evolucni teorie vznikla tak pozde. ad "iluze nadrazenosti" - je fakt, ze darwinismus lze interpretovat obema zpusoby, i jako "clovek je zaverecny a vyjimecny produkt evoluce" (coz je nakonec vlastne i pravda)
18.04.2013, 06:42 cc
ono to lze vzít i čistě religionisticky
Pro naše animistické předky nebylo nic divného, aby se druhy přeměňovaly v jiné (byť to nebrali ve velkých číslech, což se ovšem jedná spíš o vypravěčskou licenci než o selektivní slepotu). Tedy jim chyběla iluze nadřazenosti, které svého času Darwinismu pomohla prorazit. Také se nikdy moc necestovalo (mimo jiné i proto, že jinověrci jsou oblíbená obětina), a když už, tak za obchodem. Bludařství univerzalistického monoteismu se v tomto jeví jako užitečný mezistupeň.
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.