Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Proč vznikají teplotní inverze?

Teplotní inverze jsou sledovány především v souvislosti s jejich vlivem na míru znečištění ovzduší. V čem spočívá tento vliv a jaká je vůbec příčina vzniku inverzí?

Teplotní inverze znamená stav, kdy teplý vzduch se nachází výše od zemského povrchu. Ačkoliv tato situace je v jistém ohledu "nelogická", stav je to velmi stabilní, ježto teplý vzduch má nižší hustotu a nijak se mu tedy nechce klesat dolů. Atmosféra se následkem toho nijak nepromíchává. Zplodiny pocházející např. z komínů se pak nerozptylují a zůstávají v prostoru nad městem (tzv. zadýmování).

Příčin vzniku inverzí může být několik. V zimě se např. může vzduch u povrchu nadměrně ochladit v důsledku radiačního vyzařování. Záření ze slunce nemůže tuto ztrátu kompenzovat, mj. i proto, že slunce se z zimě zdržuje nízko nad obzorem (ještě extrémnější může být situace v horských údolích, která jsou v zimě v téměř permanentním stínu).
Inverze vyvolává i sněhová pokrývka, která brání výměně tepla mezi vzduchem a zemským povrchem (povrch "ohřívá", vzduch nad ním ochlazuje) a navíc díky své barvě odráží i značné množství dopadajícího tepla.
Další možné příčiny vzniku inverzí souvisejí se vzdušnou vlhkostí (pára či oblačnost značně radiačně vyzařuje a okolní vzduch se jejím následkem ochlazuje), eventuálně s dynamikou atmosféry (dotek teplých a studených atmosferických front, vliv proudění apod.).

Zdroj: Jan Bednář: Meteorologie, Portál, Praha, 2003
podrobnosti http://obchod.portal.cz/Kniha.asp?Csl=9165

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru