Titulek článku v podstatě vystihuje vše. Hlavním obdarovaným bude místní genomický institut, ovšem prostředky budou vloženy i do klasického farmaceutického výzkumu.
O iniciativě singapurské vlády jsme se dozvěděli díky tiskové zprávě, podle které se v singapurském genetickém výzkumu začaly nakupovat nové technologie. Osou nasazovaného řešení prý má být u nás zcela neznámý systém K1 Data Integration od firmy geneticXchange.
Příslušné oznámení je doprovázeno větami o tom, že současné metody objevování nových léků jsou (nebo rychle budou) překonány. V současné době je k dispozici již dostatek dat a vhodná platforma pro jejich využití, nové algoritmy a simulační metody by měly vše velmi urychlit.
K tomu poznámka: Je však otázkou, zda v dnešní době jsou náklady na vlastní vývoj léku právě tou největší položkou, která by v úhrnu ovlivňovala cenu. Velké farmaceutické firmy musejí dnes vynakládat obrovské prostředky také do marketingových aktivit. Navíc – psychologické výzkumy ukazují, že léčiva jsou jednou z oblastí, kde se lidé nejméně rozhodují podle ceny. Drahý lék se oproti levné konkurenci prodává lépe než drahý chléb…