"Teorie strun dosud nepředložila žádné testovatelné předpoklady," tvrdí Stephen Hawking a dokonce pochybuje o tom, zda se nakonec jedná o vědeckou teorii. ...
"Teorie strun dosud nepředložila žádné testovatelné předpoklady," tvrdí Stephen Hawking a dokonce pochybuje o tom, zda se nakonec jedná o vědeckou teorii.
Hawking se domnívá, že řešením propasti mezi relativitou a kvantovou fyzikou bude nejspíše nějaká kvantová teorie gravitace (dle Penroseho nutně zahrnující i termodynamiku, tj. teorie časově nesouměrná). Teorie strun však dosud údajně nepředložila žádné testovatelné předpovědi. Kombinace kvantové teorie obecné relativity v Hawkingově pojetí však prý takové předpovědi nabízí: vývoj malých poruch během inflační fáze a tepelné záření černých děr.
Teorie strun, i kdyby byla konečnou teorií, však údajně není schopna provádět své předpovědi jinak, než že se odkáže na obecnou relativitu či kvantovou fyziku – s tím, že je označí za své mezí případy (např. platné pro nízké energie).
Jestliže ale teorie nenabídne jinou předpověď než tu, která vychází z její "limity", tj. z jiné teorie, pak sama nepřináší nic nového a je z hlediska Ockhamovy břitvy nadbytečná a dokonce vlastně nevědecká.
Proti tomuto pohledu samozřejmě stojí "ontologická síla" teorie strun, tj. fakt, že aspiruje na status teorie všeho, a také matematická elegance. Podle Hawkinga to však nestačí a navíc "teorie strun ve své současné formě není ani krásná, ani úplná." (Zdroj: Stephen Hawking, Roger Penrose: Povaha prostoru a času, Academia, Praha, 2000)
Uvedená kniha, ač však česky vyšla teprve v roce 2000, však vychází z přednášek pronesených v roce 1994. Od té doby se superstrunová teorie posunula o značný kus kupředu. Je tedy možné, respektive až pravděpodobné, že Hawking mezitím svůj názor modifikoval.
Poznámka: vzhledem k chybě redakčního systému není možné zobrazit větší počet komentářů volbou "zobrazit vše". V případě problémů proto prosím zaškrtněte vždy pouze několik komentářů, které vás zajímají, a zvolte možnost "zobrazit vybrané". Omlouvám se a doufáme, že v příští verzi redakčního systému bude chyba odstraněna…
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.