Tisknout se dají i baterie

Chemie |

Množství elektronických součástek, které lze tisknout, neustále přibývá. Poslední novinkou je baterie tištěná pomocí „inkoustu“ z uhlíkových nanotrubiček.




Množství elektronických součástek, které lze tisknout, neustále přibývá. Poslední novinkou je baterie tištěná pomocí „inkoustu“ z uhlíkových nanotrubiček.

To, co připravil tým George Grunera z Kalifornské univerzity v Los Angeles, je z hlediska použitého materiálu vlastně běžná zinkovo-uhlíková baterie. Tedy až na to, že byla vytištěna, a tudíž může být tenčí než milimetr.
Baterie je složena ze dvou vrstviček uhlíkových nanotrubiček (první, „obyčejná“, je kolektor, druhá, kde jsou do nanotrubičkového inkoustu přimíchány práškové oxidy magnanu a elektrolyt, funguje jako katoda), třetí vrstvou je zinková fólie (anoda). Hustá síť nanotrubiček, která se vytvoří na povrchu samovolně, přitom dokáže přenášet elektrický náboj efektivněji než kov, navíc na rozdíl od kovových součástek nijak nepřekáži vlastním elektrochemickým reakcím, které napětí generují.
Použitím obdobných technologií se podařilo vytisknout i nanotrubičkový kondenzátor.

Nová baterie by oproti té klasické, vytvořené ze stejných materiálů a o stejné hmotnosti, měla být účinnější, tj. mít vyšší výkon. Výhodou je také to, že výrobní postup tištěných baterií by mohl probíhat za pokojových teplot a vlastní tiskové technologie by již měly být de facto standardizovány.

Zůstávají samozřejmě otázky praktického použití takovýhle součástek. Technologie tisku baterií na různé povrchy však může podle vědců výhledově najít uplatnění například při výrobě RFID čipů nebo miniaturních displejů.

Zdroj: New Scientist








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.