CERN úspěšně realizoval důležité provozní simulace a přenosy dat v projektu Large Hadron Collider vybaveném servery s procesory Intel Itanium 2 a Intel Xeon.
Společnost Intel oznámila, že Evropská organizace pro nukleární výzkum CERN provedla úspěšnou sérii důležitých provozních simulací toku tepla v okolí ohromných podzemních detektorů částic instalovaných v rámci projektu Large Hadron Collider (LHC), který využívá klastry osazené procesory Intel Itanium 2. Ohromný urychlovač částic LHC s obvodem o délce 27 km, který by měl být spuštěn v roce 2007, je největší vědecký nástroj na světě. Stejné moderní výpočetní klastry byly v CERNu použity k rozšíření pásma vysokorychlostního přenosu dat.
V rámci zvyšujících se nároků na rychlost přenosu dat do sesterských laboratoří CERN dokázal, že systém s technologiemi Intel je schopen exportovat data rekordní rychlostí 600 MB za sekundu po dobu 10 dní. To je důležitý mezník v simulaci špičkového výkonu vyžadovaného sítí počítačů projektu LHC, kde budou data distribuována k analýze ustálenou rychlostí 1 500 MB za sekundu více než deset let, a to do více než 150 výpočetních center po celém světě. Data sestávají ze snímků výsledku srážky protonů uvnitř detektorů částic, což jsou procesy probíhající v podstatě rychlostí světla. Výsledky budou distribuovány tisícům jaderných fyziků za účelem hledání nových částic a fenoménů, které by poskytly další stopy k pochopení vzniku vesmíru.