Biologie |
Používání moderních přístrojů pro stanovování kvalitativních parametrů obilovin a mouky má zásadní význam pro výběr odpovídajících surovin a technologických postupů při výrobě pekařských produktů.
Používání moderních přístrojů pro stanovování kvalitativních parametrů obilovin a mouky má zásadní význam pro výběr odpovídajících surovin a technologických postupů při výrobě pekařských produktů.
Parametry pšenice, mouky a následně těsta mají vliv nejen na kvalitu finálních produktů – kynutým pečivem počínaje, přes těstoviny až po sušenky – ale také na efektivitu výroby. Na odborném semináři věnovaném problematice kontroly jakosti pšenice, mouky a výrobků z nich to uvedl Thierry Genais z firmy Chopin – francouzského výrobce laboratorních přístrojů a zařízení. Seminář pořádal dodavatel laboratorních přístrojů, potravinářských ingrediencí a veterinárních testů společnost O.K. SERVIS BioPro ve dnech 9. a 10. dubna v Hrotovicích na Třebíčsku.
Z předváděných přístrojů je naprostou novinkou na tuzemském trhu především přístroj SDmatic firmy Chopin, který umožňuje rychlé stanovení (10 min) míry poškození škrobů v mouce. Míra poškození škrobů má přitom podle Genaise zásadní význam pro vlastnosti těsta. Ovlivňuje jak proces hnětení, tvarování, kynutí a pečení, tak i vzhled finálního výrobku a jeho trvanlivost. Přesné zjištění tohoto parametru pak umožňuje vybrat vhodný typ pšenice a zvolit technologické postupy tak, aby finální výrobky měly odpovídající kvalitu a jejich výroba přitom byla co nejefektivnější.
Vedle laboratorních přístrojů se seminář zabýval také enzymy pro výrobu pekařských přípravků a k úpravě – standardizaci mouk přímo ve mlýně. Podle slov přednášejícího Václava Müllera z firmy O.K. SERVIS BioPro má přidávání enzymů do mouk význam především s ohledem na jejich úpravu pro zachování konstantní kvality, která je velmi důležitá pro jejich další technologické zpracování. Významný přínos enzymů je také v oblasti zlepšení standardní kvality mouky, což vede ke snížení nákladů, stejně jako umožňují „vytvoření mouky na míru“ dle specifických požadavků pekáren. Zásadní úlohu pak hrají v přípravě mouk pro specifická použití – například biscuitová nebo oplatková mouka.
Konkrétně se účastníci semináře seznámili s enzymy nizozemského výrobce firmy DSM, které se uplatňují na trhu pod obchodním názvem „Bakezyme“ s označením druhu enzymu. Slouží například k odbourávání škrobů a bílkovin nebo naopak k zesílení bílkovinné sítě, atd. V některých případech umožňují také nahrazení tzv. emulgátorů (chemických ingrediencí).
Na semináři byly rovněž odborně předvedeny další přístroje firmy Chopin, například Alveo-Konzistograf sloužící ke komplexnímu reologickému hodnocení pšenice a mouky, dále simulátor průmyslového mletí mouky CD1auto a další laboratorní přístroje. Firma Tripette & Renaud představila automatický vlhkoměr pro obiloviny, olejniny a luštěniny Agua-TR.
O. K. SERVIS BioPro je výhradním zástupcem švýcarské firmy Prionics AG pro ČR a SR. Dodává na český trh u nás nejpoužívanější test na stanovení BSE Prionics Check. Kromě toho je také komplexním dodavatelem špičkových laboratorních přístrojů, zařízení a testů pro sledování kvality výroby v potravinářském průmyslu stejně jako potravinářských ingrediencí. Na českém trhu působí již deset let, má sídlo v Praze, servisní a aplikační centrum v Poděbradech a pobočku v Bratislavě. Zaměstnává či spolupracuje s řadou špičkových odborníků včetně zahraničních.
V případě zájmu o další informace prosíme kontaktujte:
Agentura ARISTON PR, p. Jiří Kubec, tel: 602 278 044, 224 253 730, e-mail: jiri.kubec@aristonpr.cz nebo přímo O. K. SERVIS BioPro, tel: 266 313 909-11, e-mail: info@oks.cz, případně navštivte http://www.biopro.cz.
Omlouváme se za problémy s přidáváním komentářů k článkům. Komentáře prosím zasílejte e-mailem na pavel_houser@idg.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.