Paříž, 21. ledna 2005 – Hlavním dodavatelem sondy Huygens, která 14. ledna úspěšně přistála na největším Saturnově měsíci Titanu, byl Alcatel Space, dceřiná společnost firmy Alcatel. Alcatel Space stál v čele konsorcia celkem 40-ti společností a laboratoří a stal se tak první evropskou společností, která úspěšně zvládla úkol zkonstruovat vesmírnou sondu odolávající extrémním podmínkám po tak dlouhou dobu. Nyní, poprvé v historii, přistál člověkem zkonstruovaný předmět na měsíci tak vzdálené planety naší sluneční soustavy. Huygens je navíc historicky první evropskou sondou, která úspěšně přistála na jiném tělese sluneční soustavy.
Meziplanetární pouť dvojsondy Cassini-Huygens trvala sedm let, během kterých využila několikanásobného gravitačního urychlení planet Venuše (celkem dvakrát), Země a Jupiteru. Konstrukce sondy Huygens musela odolat při průletu okolo Venuše teplotám až 100°C, úspěšně projít pásmem asteroidů mezi Marsem
a Jupiterem a poté i Saturnovými prstenci. Největší technická zatěžkávací zkouška však sondu čekala ve chvíli, kdy se 25. prosince oddělila od mateřské sondy Cassini – při téměř tři týdny trvajícím sestupu k Titanu. Po aerodynamickém zpomalení ve vrchní části atmosféry následováném dalším kontrolovaným zbrzděním za využití tří padáků přistála sonda na povrchu Titanu.
Sonda Cassini se nyní nachází na oběžné dráze Saturnu, kde koná svou pozorovací misi a přenáší vědecká data modulu Huygens zpátky na Zemi.
Program Cassini-Huygens představuje dosud technicky nejsložitější vesmírnou misi, která se musela vyrovnat s těmi nejnáročnějšími požadavky, jako jsou:
· Významné omezení hmotnosti sondy a zásob energie, vzhledem ke vzdálenosti, která měla být překonána a složité trajektorii, využívající k dosažení Saturnu gravitačních urychlení Venuše, Země a Jupiteru.
· Naprosto samostatný provoz.
· Vysoká přesnost oddělovacích manévrů dvojsondy Cassini-Huygens.
· Konstrukce termálního ochranného štítu přizpůsobeného k tomu, aby sonda mohla vstoupit do atmosféry Titanu.
· Rozvinutí padáků při nadzvukové rychlosti.
· Dostatečně masivní konstrukce, umožňující sondě obstát při styku s neznámými prvky, především atmosférickými
„Na úspěch našeho zákazníka, Evropské kosmické agentury (ESA), která spolupracovala s Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) a Italskou kosmickou agenturou (ASI), jsme náležitě pyšní,“ uvedl Pascale Sourisse, předseda a generální ředitel společnosti Alcatel Space. „Toto není jen největší vesmírný průzkum v historii, ale i významný krok kupředu k detailnějšímu prozkoumání původu života. Úspěch mise Huygens znovu potvrzuje naše pevné odhodlání zabývat se těmi nejnáročnějšími programy meziplanetárního průzkumu a vesmírných misí společně s evropskými vědci a kosmickými agenturami. Doufáme, že tato mise nám vydláždí cestu k dalším dobrodružstvím, která budou neméně vzrušující jak z vědeckého, tak z technologického hlediska.“