Velká skvrna končícího cyklu na Slunci

Astronomie |

Končící sluneční cyklus se s námi loučí jednou ze svých posledních velkých slunečních skvrn. Skvrna typu D se objevila ve středu 25. 4. na východním okraji slunečního disku asi 10 stupňů jižně od rovníku. Dá se předpokládat, že se skvrna bude zvětšovat a doprovodí ji erupční aktivita.




***tisková zpráva České astronomické společnosti

Končící sluneční cyklus se s námi loučí jednou ze svých posledních velkých slunečních skvrn. Skvrna typu D se objevila ve středu 25. dubna 2007 na východním okraji slunečního disku asi 10 stupňů jižně od rovníku, doprovázena rozsáhlým fakulovým polem. Ve dnech 25. a 26. dubna bylo v této oblasti zaznamenáno několik slabých erupcí. Dá se předpokládat, že se skvrna bude zvětšovat a doprovodí ji erupční aktivita.

Sluneční skvrny jsou místa se silným magnetickým polem, která brání přenosu energie k povrchu. Proto je pozorujeme jako temné oblasti. Fakulová pole souvisejí se slabším rozptýleným magnetickým polem a vidíme je v blízkosti okraje slunečního kotouče jako zjasnění části povrchu Slunce. Erupce představují náhlé uvolnění energie magnetického pole, při nichž se urychlují nabité částice a ohřívá se část sluneční atmosféry. Silné sluneční erupce mohou ovlivnit magnetosféru naší Země.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.