Kniha "Trialog o životě ve vesmíru" ukazuje poměrně zásadní problém: Propast mezi vědeckou či populárně-vědeckou literaturou a novinářskou publicistikou. ...
Kniha "Trialog o životě ve vesmíru" ukazuje poměrně zásadní problém: Propast mezi vědeckou či populárně-vědeckou literaturou a novinářskou publicistikou.
Marcel Grun a Jiří Grygar tak místo toho, aby diskutovali o skutečně zásadních otázkách týkajících se pravděpodobnosti vesmírného života (přičemž Grygarův pesimismus lze v tomto ohledu kritizovat i zcela seriózním způsobem) musejí komentovat prohlášení Stanislavy Ramešové o spiknutí NASA či o tom, že Sumerové byli v kontaktu s mimozemšťany. Stanislava Ramešová má ovšem jako publicistka v ruce trumf: pouze cituje názory jiných, ona sama nic netvrdí, jen upozorňuje na druhou stranu mince…
Podle mého názoru se pak ukazuje, že diskuse o odborných či vědeckých otázkách nelze vést žurnalistickým stylem. Novinář se po vzoru debaty mezi představiteli dvou konkurujících si politických stran snaží být "objektivní", "dávat prostor oběma stranám". Tvrzení kohokoliv je jakoby stejně hodnotné, všechno splývá, na všechno je více názorů a nelze najít ten správný. Ufolog, šílenec, univerzitní profesor, aktivista, všichni dostanou stejný prostor k vyjádření a jejich slovo má stejnou váhu.
Výsledkem pak je, že vědci musejí v médiích namísto vědeckých problémů obvykle polemizovat s nesmysly. Samozřejmě nelze předepisovat, jak mají fungovat všeobecná média, ale kvalitní odborný či dokonce populárně-odborný text či výklad problému tímto způsobem vzniknout může jen stěží. Ten je totiž především dán určitou myšlenkou sevřeností, nerozmělňováním tématu. Zde se Grun a Grygar snaží pouze korigovat záplavu polopravd, které tvrdí Stanislava Ramešová. Vlastně pardon – netvrdí, jen vždy cituje někoho jiného. Každopádně pak Grunovi ani Grygarovi nezbude prostor k smysluplné diskusi o životě ve vesmíru a k tomu, aby prezentovali, v čem se oba ve svých názorech odlišují.
Budiž tato "recenze" brána pouze jako upozornění a výstraha, aby čtenáři věděli, že samotný název knihy, slibující odborný text na téma exobiologie, je prostě zavádějící. Kniha vyšla v roce 2000, ovšem v knihovnách na ni lze snadno narazit…
Jinak se však jedná o problém obecnější: Nebezpečným důsledkem uvedeného jevu je pak i něco, co lze označit za "fenomén Sisyfos". Tedy stav, kdy řada vědců, místo toho, aby dělala vědu, spíše vysvětluje, co věda není. To je ale samozřejmě na delší diskusi a problémem s onou původní knihou vlastně nesouvisejícím…
Další recenze: viz např. http://www.ian.cz/priart.asp?id=676
(Zdroj: Stanislava Ramešová, Marcel Grun, Jiří Grygar: Trialog o životě ve vesmíru, Eminent, Praha, 2001)
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.