Virtuální pouť po hvězdách: Astronomie na českém webu

Astronomie |

Webové stránky zaměřené na astronomii byly velmi oblíbené již od vzniku současné podoby internetu. I pokud hodláte zůstat pouze v doméně .cz, stále máte k dispozici bohatý výběr kvalitních informací. ...




Webové stránky zaměřené na astronomii byly velmi oblíbené již od vzniku současné podoby internetu. I pokud hodláte zůstat pouze v doméně .cz, stále máte k dispozici bohatý výběr kvalitních informací.

Astronomii se příležitostně věnují obecně zaměřené vědecké servery – kromě Science Worldu např. vědecká sekce Neviditelného psa (http://pes.eunet.cz/veda) či Tiscali (http://veda.tiscali.cz). V případě čtenářsky obzvlášť vděčných informací najdete samozřejmě astronomické novinky i na webových stránkách celostátních deníků iDnes a iHNed.
Co se týče stránek věnovaných výlučně astronomii, za představení stojí určitě server České astronomické společnosti (http://www.astro.cz/), kde kromě novinek naleznete i galerii snímků, aktuální pozici hvězd na obloze, seznam planetek či astronomický slovník. Encyklopedii družic hledejte např. na http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/index.html.
Spíše na kratší aktuální zprávy jsou zaměřené Instantní astronomické noviny na http://www.ian.cz/. Kromě toho zde najdete také virtuální galerii Měsíce či obrázky záblesků družic Iridium. Zájemci si mohou poslechnout i zvukové záznamy některých přednášek.
Webová podoba tištěného časopisu Astrospis je k nalezení na (logické) adrese http://www.astropis.cz/, výhradně astronomické zpravodajství najdete také na Space Portal (http://www.space-portal.net/).
O astronomii vycházejí knihy i multimediální CD-ROMy. Obsah jednoho z disků si dokonce můžete zdarma stáhnout z internetu z adresy http://www.astrohk.cz/cdastronomie.html, počítejte však s tím, že více než 1 000 obrázků a animací znamená pořádnou datovou zátěž. Existuje samozřejmě také specializovaný astronomický software, vyvinutý především ze zájmu o věc a vesměs tedy spadající do kategorie freeware. Z lokalizovaných či původně českých programů stojí za zmínku Noční obloha (http://www.mujweb.cz/www/tosovsky/indexnio.html), virtuální planetárium Albiero (http://albiero.astronomy.cz/), výukový průvodce Měsícem Clavius (http://clavius.astronomy.cz/) a program pro pozorování Měsíce Selene (http://selene.astronomy.cz/). Pokud byste se snažili počeštit nějaký zahraniční astronomický software, zkuste také stránku http://www.hyperlink.cz/algol/.
Anglicky psaných stránek je samozřejmě několikanásobně více než těch českých. Z těch zpravodajsky orientovaných stojí zazmínku SpaceNews (http://www.space.com/) a Space Daily (http://www.spacedaily.com/). Webovou podobu nabízí taktéž časopis Sky & Telescope (http://skyandtelescope.com/).
Známý program SETI, který se snaží analýzou rádiového signálu odhalit mimozemské civilizace, má domovskou stránku http://www.seti.org/ (pokus o český překlad je na http://www.volny.cz/taubinger/setihomeczech.htm).
A zapomínat rozhodně nelze na mimořádně obsažné stránky americké NASA (http://www.nasa.gov). Zde najdete např. podrobné informace o jednotlivých kosmických misích i vesmírných tělesech a na http://hubble.gsfc.nasa.gov/ čeká i virtuální prohlídka Hubbleova teleskopu, a to včetně pohledu zprostředkovaného webovou kamerou. V roce 1997, když na Marsu přistávala sonda Pathfinder, patřily stránky NASA k nejnavštěvovanějším místům na celém internetu vůbec.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.