Biologie |
Dvě novinky podle ScienceDaily: brouk s extrémně zářivě bílými krovkami a objev nové předkolumbovské civilizace v pralesní části Peru, přes kterou se uskutečňoval obchod s kokou...
Dvě novinky podle ScienceDaily: brouk s extrémně zářivě bílými krovkami a objev nové předkolumbovské civilizace v pralesní části Peru, přes kterou se uskutečňoval obchod s kokou…
Doslova oslnění přinesl vědcům z University of Exeter objev zbarvení brouka z rodu Cyphochilus. Tento tvor má na svých krovkách ultratenkou (odhadem 10krát tenčí než lidský vlas) 3D strukturu s rozptylovými vlastnostmi, které svou zářivou bělostí dalece předčí papír či zubní sklovinu o stejné tloušťce. Výzkumníci z týmu, který vedl Pete Vukusic, se samozřejmě chtějí broukem inspirovat také při výrobě povrchů umělých – v umělých hmotách, kvalitním papíru, barvivech i umělých zdrojích bílého světla.
Brouk rodu Cyphochilus žije v jihovýchodní Asii a předpokládá se, že zářící běl je maskovací adaptací. Podobně jsou v domovské oblasti brouka zbarveny totiž také rozšířené houby.
Druhá novinka se týká objevu dosud neznámé kultury v předkolumbovském Peru. Zatímco většina vyspělejších kultur se rozvíjela na pobřeží, na západních svazích And nebo na horské rovině Altiplano, nově objevená kultura kvetla na druhé straně pohoří – v nadmořské výšce zhruba 2000 metrů, tam, kde svahy And přecházejí do pralesů horní Amazonky/Maraňonu. Nově objevená civilizace existovala zhruba od 9. do 15. století našeho letopočtu, kdy byla tato oblast připojena k říši Inků.
V Chachapoya byly nalezeny zbytky obřadních center, náměstí i kamenných budovy indiánského města. Stěny byly orientovány podle světových stran. Jednalo se o zemědělskou civilizaci, která znala kovy a podle všeho bohatla z obchodu (například s kokou) mezi horskými říšemi a pralesem. Výzkum celé kultury je ovšem teprve v samotných počátcích.
Nalezení ruin dosud skrytých v pralese bylo záležitostí jednotlivce – objevitele jménem Keith Muscutt, kterého provázeli místní průvodci.
Zdroje:
ScienceDaily
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/01/070118161742.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/01/070117144302.htm
Komentáře
28.07.2014, 11:31
.... tnx....
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.