Česká Wikipedie má 50 000 hesel

Ostatní |

Čeština je 18. jazykem, který překročil tuto hranici. Přírodní vědy tvoří třetinu hesel. Do české Wikipedie přispívají i uznávaní odborníci.




Nadace Wikimedia Foundation oznámila, že česká jazyková mutace Wikipedie dosáhla 18. listopadu 2006 hranice 50 000 hesel a stala se tak 18. jazykem, který toto číslo překročil.
Z hlediska Science Worldu je zajímavé, že v české jazykové mutaci tvoří asi třetinu hesel přírodní vědy, cca pětina se týká historie a životopisů, čímž "vědecký" obsah představuje většinu hesel. Do české Wikipedie přispívají i uznávaní odborníci, například popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

***oznámení týmu Wikipedia
Nadace Wikimedia Foundation oznámila, že česká jazyková mutace svobodné internetové encyklopedie Wikipedie (http://cs.wikipedia.org) dosáhla 18. listopadu 2006 hranice 50 000 hesel a stala se tak 18. jazykem, který toto číslo překročil. Vzhledem k technické obtížnosti jednoznačného určení byl jubilejním heslem stanoven článek Tchaj-pej. Celkový počet hesel ve všech jazycích na přelomu září a října překonal 5 milionů. Česká jazyková verze je součástí mezinárodního projektu otevřené encyklopedie Wikipedia, tvořené dobrovolníky z celého světa a technicky zajišťované nadací Wikimedia Foundation.

V české Wikipedii přibývá v posledních měsících každý den více než 70 nových hesel a proběhne asi 1700 úprav – rozšíření a vylepšení stávajícího obsahu. Ve srovnání s více než dvěma sty dalšími jazykovými verzemi patří česká Wikipedie ke středně velkým. Největší je Wikipedie anglická, která je nejrychleji rostoucí encyklopedií vůbec a v současné době je zároveň největší encyklopedií na světě. Obsahuje bezmála 1,5 milionu hesel a dobrovolní editoři z celého světa na ní denně provedou 65 000 úprav a založí 2000 nových hesel. Na tvorbě anglické mutace se podílí i několik desítek Čechů. Není bez zajímavosti, že původním cílem celé Wikipedie bylo vytvořit 100 000 článků – tohoto počtu však dosáhla její anglická verze už 21. ledna 2003.

Wikipedie se podle serveru alexa.com pohybuje okolo 15. místa v žebříčku nejnavštěvovanějších adres na internetu (6. října 2006 dosáhla poprvé na zatím nejvyšší, 11. místo, mezi referenčními stránkami je od února 2006 dokonce první), často slouží médiím jako zdroj informací, mnohdy méně známých či kuriózních. Čtenáři v ní hledají nejrozmanitější údaje, nezřídka k soudobému dění. Podle orientačních statistik české verze byla mezi nejnavštěvovanějšími stránkami v září např. hesla z oblasti houbaření či základních školních osnov, ale i tehdy aktuální Natascha Kampuschová. Ke konci října to pak byla např. hesla vztahující se k letnímu času. Mezi stabilně nejnavštěvovanější hesla patří články o státech a hesla ze základních vědních disciplín. Jednou z výhod Wikipedie je možnost rychlé reakce na aktuální události. Díky softwaru MediaWiki, na němž je celá Wikipedie provozována, může každý (i náhodný) čtenář kdykoliv informace doplnit nebo i založit heslo nové. Název Wikipedie ostatně tuto flexibilitu sám vystihuje – „wiki“ vychází z havajského výrazu pro „rychlý“.

Nadace Wikimedia Foundation, jejímž posláním je podporovat tvorbu otevřeného, svobodně a bezplatně dostupného obsahu, provozuje kromě Wikipedie ještě další sesterské – také mezinárodní – projekty, založené na stejném principu: sdílená sbírka volně přístupných médií Wikimedia Commons, výkladový slovník Wiktionary, volně přístupné knihy a manuály Wikibooks, sbírka citátů Wikiquote, úložiště volně dostupných dokumentů Wikisource, adresář biologických druhů Wikispecies, otevřené zpravodajství Wikinews a nejmladším projektem je Wikiversity – volně dostupné vzdělávací materiály. Projekty Wikimedia Foundation neobsahují žádnou reklamu a jsou zcela hrazeny z darů a grantů. Naprostou většinu nákladů nadace tvoří položky spojené s nákupem a provozem serverů, neboť běžné aktivity jsou zajišťovány dobrovolníky a Wikimedia Foundation má jen 6 placených zaměstnanců.








Související články




Komentáře

29.07.2014, 13:17

.... ñïñ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.