Nad knihou: Pražský industriál

Ostatní |

Praha není jen Karlův most, ale také radotínská cementárna, slivenecká vápenka či holešovické jatky.




Kdo byl na tomto serveru před několika měsíci zaujat textem na téma „nová divočina“
(http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/0CA7141C340ACB1BC1257193007A8774),
mohl by ocenit následující knihu, která se zabývá tématem volně souvisejícím – technickými památkami v krajině. Atlas pokrývá sice pouze území Prahy, nicméně i tak jde o publikaci dost unikátní – obsáhlý přehled technických památek/staveb.
Jednou větou by se obsah knihy dal shrnout asi takto: Praha není jen Karlův most, ale také radotínská cementárna, slivenecká vápenka či holešovické jatky. Podobně jako třeba různé atlasy hospod je i Pražský industriál velmi přehledně seřazen po jednotlivých čtvrtích (po pravdě řečeno, i ten Karlův most je tedy v knize obsažen). A vlastně to srovnání není úplně od věci, jde také o alternativního průvodce.
Mezi objekty zmíněnými v knize se objevují transformační stanice, továrny, tiskárny, garáže, vozovny, nádraží, vodárenské věže, vodojemy, pivovary, mlýny (ba i větrné), tunely, viadukty, pily, dynamitka, prostě – alespoň pro toho, kdo má tyto objekty rád – lahůdka střídá lahůdku a i když se člověk omezí pouze na listování a v reálu se nevypraví objekty hledat, rozhodně to stojí za to.
Jednotlivá hesla jsou vždy doprovázena fotografií, adresou objektu (nechybí ani mapy, kde je umístění jednotlivých objektů vyznačeno) a stručnou historií stavby. Takovýchto hesel je celkem 231. I když zde najdeme i několik památek poválečných, převládá zhruba období industrializace, cca 1830-1930.
Na závěr jsou ještě představeni jednotliví architekti/stavitelé a průmyslové firmy. V knize je také stručně nastíněna „obecná průmyslová“ historie jednotlivých čtvrtí, proces, jak se z původních vesnic u Prahy stávaly městské čtvrti.
Víte třeba, kdy se otevřely brány holešovických jatek, kde se dochovala nejstarší benzínová stanice, kde byly v Praze větrné mlýny, kde dynamitka a kde další letiště (Ruzyň nepočítaje), kde všude cukrovary?
Obávám se jen, že problém bude s dostupností této publikace v běžné distribuční síti. Na Kosmasu například knihu v nabídce vůbec nemají. (Já výtisk náhodou objevil v Městské knihovně.) Objednat lze snad na http://archiweb.cz/library.php?action=show&id=158&.

Pražský industriál, editoři Lukáš Beran, Vladislava Valchářová, Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT v Praze, 2006 (http://vcpd.cvut.cz)








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.