Simulace reaktoru budoucnosti

Ostatní |

Jedním z typů příští – čtvrté – generace jaderných reaktorů má být sodíkem chlazený rychlý reaktor




***oznámení České nukleární společnosti
Výzkumné instituty v New Yorku použijí největší superpočítače na světě k simulaci dějů v jaderných reaktorech čtvrté generace. Program financuje americké ministerstvo energetiky v programu NERI (Nuclear Energy Research Initiative). Předpokládá se, že nové reaktory budou uváděny do provozu během příštích 20 let.

Jedním z typů příští – čtvrté – generace jaderných reaktorů má být sodíkem chlazený rychlý reaktor (SFR). Vědci v newyorském vědeckém centru Rensselaer Polytechnic Institute zamýšlejí prozkoumat děje v tomto reaktoru prostřednictvím počítačové simulace v tříletém výzkumném programu za tři miliony dolarů. Počítačové modely jsou velmi důležité pro další vývoj těchto velmi efektivních reaktorů, které mají splňovat nejpřísnější bezpečnostní kritéria, spalovat vysoce radioaktivní materiály s dlouhým poločasem rozpadu a pracovat po velmi dlouhou dobu bez nutnosti nové zavážky. Reaktory tohoto typu budou moci sloužit také při výrobě vodíku.
Simulace takhle velkého a složitého modelu vyžaduje odpovídající výpočetní mohutnost. Aby se vypořádali s takovým úkolem, vědci použijí dva nejvýkonnější superpočítače IBM, jeden z Rensselaer’s Computational Centre for Nanotechnology Innovations (CCNI) a další z Brookhaven National Laboratory, které budou zapojeny paralelně.
Členy týmu budou i další výzkumní pracovníci ze dvou amerických univerzit – Columbia University a State University of New York. Spolupracovat má také gigant IBM, výrobce nejvýkonnějších superpočítačů světa „Blue Gene“.

Zdroj: WNA

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.
http://www.csvts.cz/cns








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.