Tisková zpráva: Technologie organických diod pro světelné aplikace

Ostatní |

Více než 20 špičkových evropských společností a výzkumných středisek v oblasti organické elektroniky, organických materiálů a světelných aplikací spojilo své síly ve společném výzkumném projektu OLLA (Organic Light emitting diodes for ICT and Lighting Applications). Projekt je zaměřen na další vývoj technologií v oblasti organických diod OLED (Organic Light-Emitting Diode).




Cílem projektu je v roce 2008 představit nové bílé organické diody čtvercového tvaru s vysokým jasem pro využití ve světelných aplikacích. Diody se budou vyznačovat dlouhou životností a vysokou energetickou účinností.

Organické diody patří do skupiny nových a atraktivních polovodičových světelných zdrojů, které otvírají zcela nové možnosti aplikací při osvětlování velkých prostranství. Organické diody jsou ploché světelné zdroje a v budoucnu je bude možné vyrábět také z pružných substrátů. Své využití najdou také v osvětlovacích systémech se změnou barvy světla, což uživatelům umožní libovolně měnit světelnou atmosféru domova. Navíc se jedná o vysoce efektivní světelné zdroje a tato technologie může znamenat značnou úsporu ve spotřebě energie.

„V posledních letech dospěla technologie OLED do stádia, kdy je možné ji považovat za příští generaci polovodičových zdrojů světla. Aby se jí však skutečně stala, je třeba dále pokročit ve vývoji některých parametrů, jako je výkon, životnost, efektivita výrobních procesů a generování bílého světla s dostatečně kvalitním podáním barev. To je přesně to, na čem budeme pracovat v projektu OLLA. Budeme usilovat o zvýšení životnosti na 10 000 hodin, což je desetkrát více než u standardní žárovky, a zvýšení měrného výkonu na 50 lumenů na 1 Watt,“ uvedl Peter Visser ze společnosti Philips, projektový manažer OLLA.

Projekt zahrnuje několik důležitých oblastí zkoumání, včetně například porozumění různým aspektům materiálů a celého zařízení, elektrickým a optickým vlastnostem organických diod, výrobním principům a systému integrace. Výzkum se také bude zabývat tím, jakými cestami lze vytvořit bílé světlo. „Projekt OLLA nabízí unikátní šanci v tom, že tato malá molekulární zařízení budou zkoumána společně s polymerovými diodami LED. Prospěch z toho budou mít jistě oba přístupy a urychlí to realizaci organických diod OLED,“ prohlásila Karsten Heuser ze společnosti Siemens CT, která je zodpovědná za proces polymerizace v rámci projektu OLLA..

Aby bylo možné sladit technologický vývoj s potřebami a požadavky zákazníků, bude vědecké úsilí doplněno o aplikační studie. Do balíčku zvláštních úkolů patří také školení a šíření informací s cílem zvýšit povědomí o organických diodách a jejich využití ve světelných aplikacích mezi osvětlovacími designéry, architekty a koncovými uživateli.

OLLA je jedním z největších společných výzkumných projektů na světě zabývajících se vývojem bílých organických diod. Je zčásti financován IST (Information Society Technologies), která spadá pod tzv. 6. rámcový program Evropské unie. „Tento projekt EU reaguje na podobné iniciativy ve světě, jako jsou programy Next-Generation-Lighting Initiative v USA či Lighting21 v Japonsku,“ uvedl Dietrich Bertram ze společnosti Philips Lighting, technický koordinátor OLLA. „V projektu OLLA se sešly evropské špičky v oborech, které souvisí s technologií organických diod. Paralelně se tak budou vyvíjet nové materiály, nové součástky a nové koncepty pro průmyslovou výrobu. Technologický vývoj se tak urychlí a technologie organických diod se v brzké době stane životaschopnou a komerčně úspěšnou osvětlovací technologií,“ dodal Bertram ze společnosti Philips Lighting.

Více informací najdete na oficiálních internetových stránkách projektu
www.olla-project.org







Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.