Týden vědy a techniky

Ostatní |

Hlavní téma letošního Týdne se odvíjí od názvu interaktivní evropské putovní výstavy, která bude jeho součástí a jmenuje se Fascinace světlem.




***tisková zpráva AV ČR

Akademie věd České republiky zve všechny příznivce vědy od 1. do 11. listopadu 2007 na 7. týden vědy a techniky. Studenti středních a vysokých škol i veřejnost budou mít příležitost seznámit se ve městech, kde sídlí vědecké ústavy Akademie věd ČR – v Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě a v Praze – s nejnovějším vědeckým výzkumem. Pět měst v České republice nabídne během jedenácti dnů možnost dozvědět se víc o vědě a vyzkoušet si její přitažlivost.
Akademie věd ČR přizvala letos k přípravě Týdne mimo jiné i vysoké školy: v Praze 1. lékařskou fakultu UK, v Brně se připojila Masarykova univerzita, v Olomouci Univerzita Palackého a v Českých Budějovicích Jihočeská univerzita.

Z PROGRAMU

V programu Týdne jsou zařazeny popularizační přednášky špičkových odborníků, prezentace zajímavých pokusů, workshopy, netradiční výstavy, vědecké kavárny, návštěvy laboratoří a akademických pracovišť.
V pěti městech republiky se uskuteční téměř stovka přednášek, z toho v Praze jich bude čtyřicet. Připraveny jsou tři konference, šest vědeckých kaváren, čtyři workshopy, sedm netradičních prezentací, kulatý stůl a deset výstav.
V Praze se bude přednášet v budově Akademie věd ČR na Národní, v Městské knihovně na Mariánském nám. a v Muzeu policie.
V programové nabídce je cyklus přednášek Věda a kriminalistika, který vznikl ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Praha a vzhledem k loňskému velkému zájmu studentů a veřejnosti se opakuje s novými přednáškami. Věříme, že stejně přitažlivý bude i nový cyklus přednášek Medicína budoucnosti, jenž je připraven v Městské knihovně v Praze.
Většinu přednášek v Praze a v Brně bude možné sledovat i v on-line přenosu.
Adresa na http://www.tydenvedy.cz

V Praze se bude konat kulatý stůl Podivuhodné možnosti využití světla aneb Renesance optiky pro moderní technologie. O využití nových poznatků o světle v optických komunikacích, bezpečnosti, molekulární biologii a medicíně budou diskutovat významné osobnosti z akademické sféry i průmyslu.

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR představí mimo jiné projekt „osmičkových konferencí 1948, 1968" k roku 2008 a webovou stránku k roku 1968.

Letos se v rámci Týdne představí i populární herec a moderátor Jaroslav Dušek, jehož rozhlasový pořad DUŠE K je věnován rozhovorům s vědci. Tentokrát se Duše K bude natáčet za účasti veřejnosti v divadle Viola a hostem Jaroslava Duška bude historik a místopředseda Akademie věd ČR prof. Jaroslav Pánek. Vstup do Violy i na všechny akce Týdne vědy je zdarma, do naplnění kapacity míst.

Zahraničním hostem Týdne bude irské Centrum pro zdokonalování výuky matematických věd a techniky – CALMAST (Centre for the Advancement of Learning of Maths Science and Technology), které pracuje v Technickém institutu ve Waterfordu. Vedení Centra získalo Descartesovu cenu za popularizaci vědy 2006.

Není světlo jako světlo aneb Jak to vidí rostliny, tak se jmenuje pozoruhodná prezentace Ústavu experimentální botaniky AV ČR, která s pomocí živých rostlin a videosekvencí seznámí s některými zajímavými příklady rostlinného „zraku“.

Ve Faustově domě na Karlově nám. se ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou UK Praha a Českým rozhlasem Leonardo uskuteční vědecké kavárny z oblasti medicíny.

Národní technické muzeum Praha představí v prostorách Akademie věd ČR pro školy i veřejnost projekt Enter, který je určený k rozšíření a doplnění výuky fyziky a chemie.

Připraveno je i odpoledne s novým týdeníkem České televize Port – spojení s vědou ze všech stran o zajímavostech vědy a nových technologií, tentokrát na téma Rozkoš z chemie.
Během Týdne se návštěvníci seznámí s nabídkou Českého rozhlasu Leonardo, jediného vědeckého rádia v České republice, pod názvem Rádio, které uvidíte, a web, který uslyšíte aneb Popularizace vědy v multimediální éře: audio, video, podcasty, interaktivita…

VÝSTAVY

*Hlavní téma letošního Týdne se odvíjí od názvu interaktivní evropské putovní výstavy, která bude jeho součástí a jmenuje se Fascinace světlem.
Výstava, jež se uskuteční ve Veletržním paláci v Praze od 1. do 8. listopadu, kombinuje volně přístupné exponáty, funkční modely, vizuální pomůcky, interaktivní experimenty a multimediální projekce. Je určena pro školy, ale i pro rodinné návštěvy.

*Transgenesis: umělci v laboratořích je výstava děl českých umělců, kteří v roce 2007 pracovali ve vědeckých laboratořích, jež se bude konat v budově Akademie věd ČR na Národní. Cílem uměleckých stáží bylo spojit laboratoř s galerií, technickou vizualizaci s uměleckým obrazem. Projektu se zúčastnilo sedm akademických pracovišť.

*Další mimořádnou výstavou Týdne bude jistě WEB 2.0 GENERACE: inovace a kreativita mezi uměním a podnikáním. Jejím cílem je ukázat technologické a umělecké trendy spojené s užíváním nové generace webových služeb na internetu, tzv. web 2.0 aplikací typu YouTube, Flicker, Google Map nebo Google Earth, kde má kreativita zvláštní kolektivní podobu.

*Návštěvníci Týdne najdou na Národní třídě výstavu fotografii Světlo v kamenech – velké mikroskopické obrazy.

*Výukové pomůcky pro technické univerzity a odborné školy tu bude dva dny vystavovat německá společnost G.U.N.T.

KNIHOVNA AKADEMIE VĚD ČR

Vstup do Knihovny Akademie věd ČR bude od 1. do 9. listopadu zdarma. Návštěvníci zde najdou výstavu Encyklopedie knihy, která představí publikaci, jaká v české knihovědě nemá obdoby, i výstavu Digitální knihovna AV ČR. Při návštěvě knihovny bude možnost seznámit se s programy České televize a Radia Leonardo, ve středu 7. 11. zde bude po celý den přístupna prodejní výstava vědecké, odborné a slovníkové literatury.
Zájemci mohou navštívit i Digitalizační centrum Knihovny AV ČR v Jenštějně.

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Dveře svých laboratoří, knihoven a pracovišť otevře padesát akademických ústavů i Masarykova univerzita v Brně. Přehledný program je na http://www.tydenvedy.cz
Vstup na všechny akce je zdarma do zaplnění kapacity míst.

On-line přenosy
Vybrané přednášky budou přenášeny on-line do Internetu prostřednictvím národní sítě pro vědu a výzkum CESNET2, kterou sdružení buduje a rozvíjí. On-line přenosy přednášek z několika míst v Praze a Brně bude možné sledovat na adrese http://prenosy.cesnet.cz/ . Videoarchiv přednášek Týdne vědy a techniky bude k dispozici na adrese: http://videoserver.cesnet.cz/videoarchiv.php.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.