USA a Argentina chystají podporu výstavbě nových jaderných elektráren

Ostatní |

Na území USA se nyní nachází nejvíce jaderných zařízení na světě – podle Světové nukleární společnosti (WNA) je v USA v provozu celkem 103 reaktorů. Poslední jaderná elektrárna však byla postavena v roce 1973.




***Oznámení České nukleární společnosti

Nabídkou nižších daní nebo pojištěním rizik chtějí úřady v USA vzbudit zájem firem stavět nové jaderné elektrárny a oživit tak domácí jaderný průmysl. Zvyšuje se také podpora rozšíření jaderných zařízení mezi občany – pro nové jaderné elektrárny se v nedávném průzkumu vyslovilo o 7 procent více dotázaných než v roce 2001.

Na území USA se nyní nachází nejvíce jaderných zařízení na světě – podle Světové nukleární společnosti (WNA) je v USA v provozu celkem 103 reaktorů. Poslední jaderná elektrárna však byla postavena v roce 1973. Tato situace by se měla významně změnit. Podle údajů WNA zamýšlí americká vláda rozšířit jaderný průmysl o dalších 24 reaktorů. Tomu napovídá velký zájem průmyslových společností o získání licence na výstavbu a provozování jaderné elektrárny.
Federální vláda hodlá podpořit rozvoj domácího jaderného průmyslu státním pojištěním. Ve formě státního pojištění proti rizikům chce rozdělit částku 2 miliard dolarů (asi 1,6 miliard eur) těm společnostem, které postaví v následujících 30 letech prvních šest jaderných zařízení. „Tento program pokládám za zásadní a věřím, že se tímto podaří znovu nastartovat americký jaderný průmysl. Firmy, které budou chtít stavět nové jaderné elektrárny, má pojištění rizik ochránit proti byrokratickým záležitostem, které zbytečně oddalují jejich spuštění,“ vyjádřil se k vládní podpoře výstavby jaderných elektráren federální ministr energetiky Samuel Boldman.

Podobný návrh přichází od vlády státu Maryland. V případě, že energetická společnost Constellation Energy rozšíří svou elektrárnu Calvert Cliffs o třetí reaktor, může získat úlevu na daních až 50 % po dobu 15 let. Rozšíření elektrárny by mělo přinést 400 dlouhodobých a více jak tři tisíce pracovních příležitostí po dobu výstavby. Elektrárna Calvert Cliffs je jediným jaderným zařízením provozovaným ve státě Maryland. V současné době disponuje dvěma reaktory o celkovém výkonu 1685 MWe. Jako první komerční zařízení získalo v roce 2000 prodlouženou licenci na provoz na dobu 20 let.

Nová jaderná zařízení chce v budoucnu postavit společnost Southern Nuclear Operating (SNO), která zatím podala předběžnou žádost o jejich výstavbu Jaderné regulační komisi (Nuclear Regulatory Commission). Žádost je prvním krokem v procesu získání licence ke stavbě a provozování jaderné elektrárny. SNO plánuje do roku 2008 předložit NRC ke chválení kompletní projekt. Předpokládanou lokalitou pro nové bloky je okolí jaderné elektrárny Vogtle, která leží ve východní části státu Georgia.
Rozšířit současnou kapacitu (téměř 2600 MWe) jaderné elektrárny South Texas Project v Jižním Texasu o další dva varné reaktory zamýšlí také společnost General Electric.

Zdroje: webové stránky NucNet, WNA, NEI
http://www.csvts.cz/cns

***
Rozvoj jaderného průmyslu v Argentině bude stát 3,5 miliardy dolarů

Argentina vynaloží celkem 3,5 miliardy dolarů (2,4 miliard eur) do obnovy svého jaderného programu. V rámci něj bude do roku 2010 dokončena výstavba druhého bloku elektrárny Atucha a současně bude připraven projekt na vybudování dalšího reaktoru. Zároveň bude prodloužena životnost jaderného zařízení Embalse.

„Když se v roce 2003 ujala funkce naše vláda, jaderný sektor se pomalu oživoval. Nyní musíme připravit plán pro argentinský jaderný průmysl do budoucna,“ vyjádřil se k připravovaným změnám, Julio de Vido, ministr plánování a veřejných investic Argentiny. Strategický plán rozvoje domácího jaderného průmyslu představila vláda jako reakci na zvyšující se ceny ropy a zemního plynu na mezinárodních trzích. Posilováním tuzemských energetických zdrojů chtějí představitelé země zabránit opakování energetické krize, ke které v Argentině v minulosti došlo.

Argentina, jako významný výrobce i spotřebitel energie, provozuje v současné době dva jaderné reaktory: Atucha I. (335 MWe) a Embalse (600 MWe). Těžkovodní reaktor Atucha I byl vůbec prvním jaderným zařízením, které bylo spuštěno v zemích Latinské Ameriky. Výkon elektrárny Atucha (vzdálena asi 100 km od hlavního města Buenos Aires) bude navýšen po dokončení druhého bloku o 692 MWe. Náklady na dokončení stavby reaktoru Atucha II., která byla před 12 lety přerušena, podle odhadů převýší částku 600 milionů dolarů. Provoz 2. bloku si zároveň vyžádá zvýšení produkce těžké vody, což představuje investici ve výši zhruba 200 milionů dolarů po dobu tří let. Po spuštění 2. bloku počítá vládní program se zahájením přípravných prací pro stavbu dalšího reaktoru.

Jaderná elektrárna Embalse (110 km jihozápadně od města Cordoba) je v pořadí druhým jaderným zařízením, kterým současný argentinský jaderný průmysl disponuje. Plánovaná modernizace zařízení umožní prodloužit životnost elektrárny, která je v provozu od roku 1984, na dalších 25 let. Z balíčku investic, které argentinská vláda na jaderný sektor vyčlenila, půjde na tyto účely 400 milionů dolarů.

***
Česká nukleární společnost (založena v roce 1992) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti.

***
Poznámka Pavel Houser:
Ekonomické výhrady proti jaderné energetice viz článek S jádrem trpí peněženka
http://libinst.cz/clanky.php?id=675








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.