Je to dům? Je to "skutečný" 3D tisk? Přesto nejde jen o marketingové využití populárního pojmu, čínská firma ukazuje, že domácí 3D tiskárny asi nebudou tím hlavním přínosem celé technologie...
Šanghajská firma WinSun Decoration Design Engineering tvrdí, že za méně než den dokáže vytisknout všechny potřebné kusy, z nichž lze složit dům.
Základním stavebním materiálem je beton. Přitom se ale může uplatnit i už použitý beton nebo i různé další odpadní materiály, vše samozřejmě s cílem minimalizovat náklady. Celý dům s plochou okolo 200 metrů čtverečních má vyjít na asi 4 800 dolarů. Dalo by se namítnout, že když je třeba vše smontovat, čistě technicky nejde o 3D tisk domu, nicméně jednotlivé stěny a střechu lze prý propojit už opravdu velmi rychle.
Samozřejmě takto složený dům bude ještě vyžadovat napojení na inženýrské sítě. Možná ale celá technologie uplatní třeba pro vytváření provizorních obydlí? Ono lepší spát v betonové krychli než bez střechy nad hlavou… Což platí nejen pro místa přírodních katastrof, ale i pro lidi, kteří si jiný dům nemohou dovolit. Firma WinSun neusiluje pouze o demonstraci možností technologie, chce své produkty normálně prodávat na trhu. Čtenáři na Phys.org nicméně upozorňují, že jedna věc je samotná technologie, druhá věc dostat příslušná razítka deklarující, že taková nemovitost bude bezpečná (viz např. oblasti ohrožované zemětřesením, kde zrovna beton není ideálním stavebním materiálem; třeba se ale najde nějaká alternativa, opět ideálně recyklovaná z odpadů).
WinSun Decoration používá pro tisk celých stěn ovšem něco jiného, než si pod pojmem 3D tiskárna obvykle představujeme. „Tiskárna“ má obří rozměry asi 150 x 30 x 6 metrů.
O využití 3D tisku ve stavebnictví se zde již psalo (starší projekt viz zde tento článek).
Zdá se, že zrovna zde je praktické nasazení technologie už celkem na dohled. V Amsterodamu probíhá projekt, který je oproti „low-cost“ čínskému přístupu pravým opakem. Jde zde o technologickou vychytávku, jejímž cílem je třináctipokojový dům opravdu pomocí 3D tisku vytvořit jako celek, a to včetně nábytku. Cena zde bude jistě obrovská a už původní harmonogram navíc předpokládá, že se vše potáhne 3 roky.
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Je dnes ekonomicky efektivní vytvářet 3D tiskem i vodovodní trubky ve zdech? Jak je to s rozvody elektřiny? Tiskárny dnes dokáží kombinovat i více materiálů, ale opět – vyplatí se to? Na kolik by vyšel normálně smontovaný dům s parametry odpovídajícími tomu čínskému?
Komentáře
22.12.2014, 13:29
.... ñïñ!...
17.12.2014, 11:47
.... ñïñ çà èíôó!...
29.07.2014, 12:39
.... good info!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.