Výzkumník Pedro Pinto ze švýcarské École Polytechnique Federale de Lausanne přišel s novým algoritmem, který by měl umožnit vypátrat v distribuovaných sítích zdroj určité události.
Z hlediska IT bezpečnosti to odpovídá lokalizaci útoků nebo šíření spamu, stejnými pravidly se má ale šířit i klasická kriminalita, epidemie nebo marketingové kampaně či jiné informace. Oproti stávajícím metodám má nový algoritmus být podstatně méně náročný – tj. není třeba senzory hustě pokrýt celou síť, ale stačí sledovat jen relativně málo náhodně vybraných uzlů.
Algoritmus byl již úspěšně testován i na datech z reálného světa. Dokázal najít ohnisko epidemie cholery v jižní Africe a dokonce prý i strůjce událostí z 11. září. Autoři výzkumu, který byl publikován ve Physical Review Letters, uvádějí, že kriminalisté by z jejich přístupu mohli mít prospěch proto, že současné zločinné sítě jsou oproti klasické mafii mnohem méně hierarchické/centralizované, těžko je rozplétat až k samotným organizátorům.
Autoři jako příklad testu uvádějí Facebook. Zachytíte určitou zvěst, kterou obdrží 500 vašich přátel nebo přátel vašich přátel. Chcete-li najít původní zdroj, stačila jim informace o čase, kdy se zpráva dostala k 15 náhodně vybraným lidem. Taktéž v případě 11. září postačovalo projít jen malou část komunikace v teroristické sítě, aby šlo vytipovat 3 podezřelé, z nichž 1 byl skutečným organizátorem.
Při praktickém využití nelze pominout reklamu; algoritmus dokáže zpětně najít zdroj, ale ekvivalentně také naopak popsat, pomocí jakých mezistupňů lze informaci dostat k cílové skupině.
Zdroj: Phys.org, HelpNet Security
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.