Milion procesorů počítače BlueGene údajně znamená, že na této úrovni dojde k chybě už jednou za cca 4 dny. Přitom zde budou provozovány aplikace vyžadující dlouhý nepřetržitý běh, dokonce až v řádu roku.
Prahu v těchto dnes navštívil Frank Soltis, jeden z otců architektury PowerPC ve společnosti IBM. První model tohoto 64bitového procesoru byl v roce 1995 vytvořen právě na základě jeho disertační práce.
Soltis dnes působí ve výzkumných laboratořích IBM v Rochesteru (Minnesota), kde se podílí na konstrukci počítače BlueGene. Po svém dokončení má obsahovat až milion procesorů a podle Soltise bude jeho výkon rovný asi třetině výkonu veškerých superpočítačů z žebříčku Top500. Už dnes, ač ještě není dokončen, jde o nejvýkonnější systém na světě vůbec (viz http://www.top500.org/lists/plists.php?Y=2004&M=11). Z Rochesteru zamíří hotový BlueGene nakonec do kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory, kde jej bude používat americké ministerstvo energetiky (DOE).
Na setkání s Frankem Soltisem došlo i na otázku, jaký má vlastně IBM ze superpočítačů a z obrovských investic do souvisejícího vědeckého výzkumu vůbec prospěch. BlueGene není samozřejmě pouze názvem jediného stroje, ale celé řady/technologie a IBM má v této oblasti i řadu dalších zákazníků, především v oblasti přírodovědných výpočtů (viz i název technologie).
Ještě důležitější však podle Soltise je, že v oblasti superpočítačů jsou testovány technologie, které pak IBM dokáže uplatnit i jinde, především v podnikových systémech. Tak např. milion procesorů počítače BlueGene údajně znamená, že na této úrovni dojde k chybě už jednou za cca 4 dny. Přitom zde budou provozovány aplikace vyžadující dlouhý nepřetržitý běh, dokonce až v řádu roku. IBM díky tomu byla nucena vyvinout sofistikované technologie pro regeneraci systému, které budou samozřejmě použity i v řešeních dodávaných velkým firmám.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.