Posluchači Fakulty informatiky Masarykovy univerzity se mohou účastnit jednosemestrálního kurzu supercomputingu, který se koná ve spolupráci se Státní univerzitou Louisiana. Kurz probíhá formou živých a zaznamenaných multimediálních přenosů s vysokým rozlišením, realizovaných přes vysokorychlostní sítě.
***tisková zpráva sdružení Cesnet
Díky národní síti pro výzkum a vzdělání CESNET2 se mohou posluchači Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně účastnit jednosemestrálního kurzu v oboru vysoce výkonných výpočetních systémů (tzv. supercomputingu), který se koná ve spolupráci se Státní univerzitou Louisiana (LSU) v americkém Baton Rouge. Kurz probíhá formou živých a zaznamenaných multimediálních přenosů s vysokým rozlišením, realizovaných přes vysokorychlostní sítě, které jsou doplňovány samostatnou prací studentů.
Kurz probíhá souběžně v Baton Rouge i na dalších místech Spojených států s využitím multimediální technologie. Studenti brněnské fakulty informatiky tak mají možnost vyzkoušet si prvotřídní univerzitní výuku v americkém stylu včetně příležitosti porovnat své zkušenosti s americkými kolegy. Všechna praktická cvičení, domácí úlohy i zkoušky jsou totiž jak ve Spojených státech, tak v Brně totožné.
Kurz vede profesor Thomas Sterling, který je světově uznávaným specialistou na problematiku architektur vysoce výkonných výpočetních systémů a vynálezce clusteru Beowulf. Kromě louisianské a brněnské univerzity jsou do projektu zapojeny Louisianská technika, Arkansaská univerzita a Micro Electronic Center v Severní Karolíně. „Tyto instituce byly vybrány, protože mají přístup k vysokorychlostním sítím potřebným k přenosu přednášek. Na každé z nich navíc působí odborníci na supercomputing, kteří v případě potřeby mohou s výukou pomoci,“ vysvětluje výběr zúčastněných institucí prof. Thomas Sterling.
Právě kvalita sítě je pro realizaci mezikontinentálního kurzu klíčová. Akademické sdružení CESNET poskytlo pro potřeby Masarykovy univerzity speciální linku mezi Prahou a americkým Chicagem o kapacitě 10 Gb/s, připojení z Luisiany do Chicaga zajišťuje americká strana. Kvalitou připojení a videa tak jde v tuzemském měřítku o zcela ojedinělý projekt, který studentům zaručuje, že mají při přednáškách pocit, jako by seděli přímo v posluchárnách ve Spojených státech. „Jako malá země nemůžeme nabídnout velké superpočítače, ale znalost supercomputingové technologie poskytuje našim absolventům, kteří často pracují v zahraničí, velkou výhodu na trhu práce,“ říká doc. RNDr. Luděk Matyska, CSc. z Masarykovy univerzity. „S louisianskou univerzitou spolupracujeme už dlouhá léta v oblasti přenosu videa s vysokým rozlišením prostřednictvím vysokorychlostní sítě a nyní jsme se rozhodli využít našich zkušeností k podpoře supercomputingu na Masarykově univerzitě.“ CESNET ve spolupráci s MU poskytl i základní technologie pro snímání a přenos videa ve vysokém rozlišení, které jsou v celém projektu využívány.
Kurz je určen pro studenty magisterských a doktorských programů Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Je mezioborový a kombinuje klíčové prvky z oblasti technologie hardwaru a architektury, systémového softwaru a nástrojů, programovacích modelů a aplikačních algoritmů s jednotícím tématem, kterým je řízení a měření výkonu. Kurz je zaměřen prakticky a výuku důrazně podporují experimentální cvičení a kvantifikovatelné metriky. Součástí kurzu je rozsáhlý podpůrný materiál a v jeho průběhu bude vyvinuta i nová učebnice. Místním vyučujícím je doc. Luděk Matyska, asistují mu RNDr. Eva Hladká, Ph.D. a Mgr. Petr Holub, Ph.D. a rovněž řada studentů působících ve společné Laboratoři pokročilých síťových technologií MU a CESNETu.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.