Specifikace zveřejněné Sunem budou obsahovat zdrojové kódy konstrukce čipu (ověřovací sada Verilog a simulační modely), instrukční sadu architektury (UltraSparc Architecture 2005 ISA) a popis propojení (port) pro operační systém Solaris.
Program s názvem OpenSparc hodlá spustit společnost Sun Microsystems. Jeho posláním je rozšířit architekturu nového procesoru UltraSparc T1 i mimo systémy Sunu. Třetí strany by si mohly navrhnout vlastní úpravy procesoru a ten si i posléze vyrobit.
Od zveřejnění specifikací UltraSparcu si Scott McNealy, CEO Sunu, slibuje především nárůst příjmů, jenž vygeneruje zvýšený zájem o multijádrové 64bitové procesory. Komunita vzniklá kolem otevřené architektury čipu začne podle něj vytvářet, ale i vyžadovat specifický software a služby.
Na svých webových stránkách Sun označuje open source UltraSparc T1, jako referenční specifikaci hardwarového zdrojového kódu, která nabízí volné a otevřené nástroje potřebné pro vytvoření nového čipu. Firma chce ještě před spuštěním projektu OpenSparc zcela jasně definovat termíny dohledu a implementace, jež u nového open source modelu bude využívat.
Specifikace zveřejněné Sunem budou obsahovat zdrojové kódy konstrukce čipu (ověřovací sada Verilog a simulační modely), instrukční sadu architektury (UltraSparc Architecture 2005 ISA) a popis propojení (port) pro operační systém Solaris. Vše bude zveřejněno pod open source licencí schválenou organizací Open Source Initiative.
Představa McNelayho o zapojení dalších firem do vývoje procesorů vycházejícího z UltraSparcu T1 počítá s pěti až deseti firmami, jež by pracovaly na úpravách stávajícího čipu. Výsledky jejich práce by potom Sun mohl převzít a rozšířit o ně projekt OpenSparc.
Projekt firma spustí pravděpodobně v březnu příštího roku. Více informací lze nalézt na adrese http://www.opensparc.net.
Z tiskové zprávy společnosti Sun:
„Naše firma vznikla na principech otevřenosti, komunity a konkurence. Během naší 23leté historie jsme open source komunitě věnovali víc kódu než jakákoli jiná organizace světa,“ řekl Scott McNealy, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Sun Microsystems. „Teď přinášíme principy hnutí open source do oblasti hardwaru a odstraňujeme tak překážky přijímání nových technologií. Všem zájemcům otevíráme dokořán dveře inovací a podporujeme tak nový růst a ekonomické příležitosti pro Sun a budoucnost internetu.“
„Rozhodnutí Sunu otevřít návrh nového 64bitového čipu UltraSPARC posouvá hnutí open source do nového prostoru. Už dlouho rozumíme výhodám otevřenosti a sdílení pro rozvoj inovací a kvality ve vývoji softwaru, ale v oblasti návrhu hardwaru je to teprve třeba vyzkoušet. Nikdo sice nečeká, že si počítačoví nadšenci začnou vyrábět čipy v garáži, avšak není sporu o tom, že se návrháři hardwaru mohou navzájem učit ze své práce stejně jako návrháři softwaru, a že prvky návrhu převzaté z jednoho čipu mohou přispět k rychlejšímu vývoji jiných čipů. Doufám, že Sun svým příkladem v této oblasti povzbudí k podobným krokům i jiné hráče,“ řekl Tim O’Reilly, zakladatel a generální ředitel společnosti O’Reilly Media.
Viz také článek Open source hardware: Budoucnost programovatelných hradlových polí
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/614DFEDC5A6E25BDC1256F190048F776?OpenDocument&cast=1
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.