Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) objevili způsob, jak vyrábět levnější a zároveň výkonnější čipy. Nová technologie, zasahující do oblasti nanotechnologie, umožní výrobcům produkovat 25nm čipy, což je oproti dosavadním technologiím obrovský skok. Např. Intel loni přešel od 65nm procesu výroby ke 45nm a doufá, že v příštím roce se mu podaří uvést na trh […]
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) objevili způsob, jak vyrábět levnější a zároveň výkonnější čipy.
Nová technologie, zasahující do oblasti nanotechnologie, umožní výrobcům produkovat 25nm čipy, což je oproti dosavadním technologiím obrovský skok. Např. Intel loni přešel od 65nm procesu výroby ke 45nm a doufá, že v příštím roce se mu podaří uvést na trh 32nm procesory. Nová technologie je však ještě o krok dále.
Ralf Heilmann, výzkumník z MIT říká, že cílem je vytvořit co nejmenší strukturu čipu. Čím menší budou tranzistory, které jsou základem současných mikroprocesorů, tím rychleji budou moci pracovat a také jich bude možné umístit do jednoho čipu více. Tím se docílí snížení výrobních nákladů při nárůstu výkonu, dodává.
Podle Heilmanna si MIT nově vyvinutou technologii výroby již nechal patentovat a údajně už o ni projevilo zájem několik firem, které se zabývají výrobou polovodičů. Tato technologie je postavena na speciální optické litografii, pracující v nanorozměrech, která je schopná vytvořit jemnější strukturu, která se využívá pro výrobu obvodů v čipech.
Optická litografie využívá světelné vlny a vědci nejprve pracovali se světelnými paprsky o větší vlnové délce, díky čemuž se jim podařilo vytvořit vodiče o velikosti 200nm. Dalším postupným zmenšováním se jim pak podařilo docílit výsledku 25nm šířky vodičů a 25nm mezery mezi nimi.
Hailmann dále řekl, že věří, že touto technologií bude možné vyrábět i čipy ještě menší, než 25nm. Tým, který na vývoji pracoval, byl finančně podporován americkými organizacemi NASA a National Science Foundation.
Dan Olds, vedoucí analytik společnosti Gabriel Consulting říká, že pokud se podaří současně zmenšit čipy při zvýšení jejich rychlosti, je výsledkem vždy velmi výrazný nárůst výkonu. Představená technologie může být úspěšným řešení, jak dále pokračovat ve zmenšování procesorů za atraktivní cenu, neboť podle něj zavádění nových technologií výroby je často spojené s velkými náklady a místo úspor tak přinesou spíše jen vyšší rychlost.
Zdroj: Computerworld.com
Viz také:
Laserová technologie umožní opravovat chyby v procesorech
70 projektů počítačové budoucnosti podle Intelu
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.