Distribuované počítání: Nenechte svůj počítač zahálet

Technologie |

Odcházíte z práce a vypínáte počítač? Pracujete v textovém editoru, který samozřejmě potřebuje pouze zlomek výkonu vašeho ultrarychlého procesoru? Ve všech těchto případech můžete nabídnout svůj počítač pro nějaký užitečný projekt... ...




Odcházíte z práce a vypínáte počítač? Pracujete v textovém editoru, který samozřejmě potřebuje pouze zlomek výkonu vašeho ultrarychlého procesoru? Ve všech těchto případech můžete nabídnout svůj počítač pro nějaký užitečný projekt…
Popisovaná kategorie programů se označuje jako "distribuované počítání" (distributed computing). V zásadě vše probíhá tak, že si stáhnete z Internetu nějaký program, který spustíte na svém počítači. Program běží tzv. "na pozadí" (např. jako šetřič obrazovky, nebo prostě jako jedna z aplikací) a svým chodem vás nijak znatelně neobtěžuje. Vždycky cosi spočítá, pošle výsledek přes Internet do centrální databáze a odtud si stáhne další porci dat. Čím více počítačů z celého světa se podílí na výpočtu, tím větší je šance na nalezení výsledku.
V rámci distribuovaného počítání můžete pomoci řadě dobrých věcí, stačí jen si vybrat dle vašeho založení a zájmů. Asi nejznámějším projektem je SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – pátrání po mimozemské inteligenci, tj. vlastně analýza signálů přicházejících z vesmíru), ale můžete zkusit i zkoumat lidský genom, stavět roboty, odhalovat zákonitosti evoluce, řešit složité matematické rovnice, hledat nové léky či třeba prospět k pochopení dějů probíhajících uvnitř hvězd.
Působí to velni lákavě, že? A jaká jsou nebezpečí distribuovaného počítání? V první řadě se vám může stát, že narazíte na nějaký nedůvěryhodný projekt. Program může ve skutečnosti dělat něco jiného, než deklaruje jeho tvůrce a místo hledání léku proti rakovině bude třeba kamsi posílat vaše citlivá data. Asi nejjednodušší prevencí takového darebného chování je věřit pouze spolehlivým adresám a nejznámějším programům. Jako určitá pomůcka může posloužit i následující informace: Důvěryhodné projekty jsou obvykle dílem americkým univerzit – a ty mají ve webové adrese koncovku "edu".
Druhým omezením je fakt, že pokud aplikaci tohoto druhu instalujete na počítači vašeho zaměstnavatele, je minimálně slušnost požádat o dovolení. Zatíženější počítač pojídá více elektřiny. Váš zaměstnavatel může spuštění "cizích" programů ve své síti pokládat za porušení bezpečnostní politiky (dokonce je možné, že z důvodů nastavení firemní sítě takové programy ani prostě spustit nepůjdou). Také je potřeba se domluvit, zda necháte počítač zapnutý přes noc (opět vyšší spotřeba i potenciální ohrožení bezpečnosti) a nebo zda ho budete vypínat. Příslušné programy se v takovém případě obvykle při opětném spuštění počítače aktivují samy.

Adresy:
http://www.nyx.net/~kpearson/distrib-projects.html Seznam distribuovaných projektů
http://setiathome.ssl.berkeley.edu/ Hledání mimozemšťanů v rámci projektu SETI
http://genomeathome.stanford.edu/ Výzkum lidského genomu
http://www.cw.cz/cw.nsf/page/547E26D71124111AC1256A1C004736FC Článek na serveru Computerworld (česky)
http://www.lupa.cz/clanek.phtml?show=1519 Článek na serveru Lupa (česky)








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.