Nedlouho po firmě Xerox představily prototyp své verze elektronického papíru i společnosti E Ink a Lucent Technologies. Stalo se tak koncem loňského roku a od konkurenčního produktu se liší především po technologické stránce. Jak se vša ...
Nedlouho po firmě Xerox představily prototyp své verze elektronického papíru i společnosti E Ink a Lucent Technologies. Stalo se tak koncem loňského roku a od konkurenčního produktu se liší především po technologické stránce. Jak se však zdá, na komerční využití si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Elektronický papír z dílen E Ink/Lucent tvoří 2 klíčové komponenty – samotný elektronický papír a elektronický inkoust. Samotný elektronický papír sestává z tranzistorů o velikosti 10 mikronů z organické látky vyvinutých v Bellových laboratořích Lucentu, jejichž výhodou oproti dnes běžně používaným polovodičům je pružnost. Vrstva elektronického inkoustu je pak tvořena mikrokapslemi obsahujícími barvivo, které reaguje na změnu elektrického pole. K „přepínání“ barvy slouží právě organické tranzistory papíru (každé mikrokapsli odpovídá jeden). Firmy demonstrovaly výsledek svého vývoje na prototypu o velikosti 13 x 13 cm s rozlišením několika set pixelů.
Xeroxu se povedlo předvést svoji verzi papíru o něco dříve (viz CW 44/2000) a jeho technologie pracuje na odlišném principu. Elektronický papír je tvořen opět mikrokapslemi — v nich se nacházejí (či spíše plavou) kuličky, které se na základě změny elektrického pole natáčí tmavou nebo světlou stranou nahoru. „Popis“ papíru je nutno provádět speciálním perem, Xerox však pracuje na jiném způsobu změny obsahu.
Oba konkurenti zatím uvedli pouze černobílou variantu, s barevnou by však měli postupně přijít také — Xerox ji pravděpodobně představí ještě v letošním roce.
Některé základní vlastnosti jsou oběma produktům společné. Zcela nejdůležitější výhodou elektronického papíru je pochopitelně mnohonásobná přepisovatelnost. Jak papír E Inku/Lucentu, tak ten, který reprezentuje značku Xerox, je pružný (tedy srolovatelný, nelze jej ovšem přeložit), a dále se vyznačují velmi dobrou čitelností, a to ze všech úhlů. Např. papír E Inku a Lucentu disponuje kontrastem 10 : 1, což je dokonce lepší hodnota v porovnání s „papírovými“ novinami.
Oběma technologiím je společná nízká náročnost na spotřebu energie, jíž je třeba pouze při změně obsahu – po přepsání je spotřeba nulová a obsah zůstává nezměněn (v případě Xeroxu papír vlastně ani aktivní prvky neobsahuje). Kromě této vlastnosti je z hlediska potenciálního širšího uplatnění neopomenutelná zejména nízká výrobní náročnost.
Elektronický papír značky E Ink/Lucent bude přitom komerčně dostupný teprve v horizontu 5 let, zatímco Xerox jej bude moci nabídnout pravděpodobně už v tomto roce, i když zřejmě pouze v černobílém provedení. Využití by se přitom nemělo omezit jen na nejčastěji uváděné elektronické noviny, knihy či billboardy, předpokládají se i aplikace v některých přenosných zařízeních, jako jsou PDA, mobilní telefony apod., kde by levný „papír“ mohl nahradit běžné LCD displeje.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.