Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Ethernet rychlostí 107 Gb/s

***tisková zpráva společnosti Lucent Technologies
Výzkumná a vývojová divize společnosti Lucent Technologies (symbol NYSE: LU) laboratoř Bell Labs oznámila na Evropské konferenci optické komunikace (ECOC) uskutečnění prvního přenosu dat v 10 kanálech optického vedení o délce 2 000 km při rychlosti 107 gigabitů za vteřinu. Toto je již dostatečná vzdálenost potvrzující životaschopnost technologie pro většinu sítí, které k takové rychlosti směřují.

Představitelé Bell Labs oznámili úspěšný přenos a příjem elektronicky multiplexovaného a demultiplexovaného provozu při rychlosti 107 Gb/s pomocí hardwaru podobného tomu, který se dnes používá v sítích dosahujících rychlosti 40 Gb/s. Využitím modulace DQPSK (differential quadrature phase shift keying) ve vysokorychlostní elektronice a optoelektronice došlo ke 25% zrychlení oproti současným 40 gigabytovým systémům. Prototyp plně integrovaného DQPSK modulátoru vyrobeného z niobičnanu lithného poskytl Národní institut informačních a komunikačních technologií (NICT, Japonsko) a společnost Sumitomo Osaka Cement, Inc. Využití technologie podobné komerčně dostupným výrobkům představuje významný krok směrem k realizovatelnosti výroby a instalace 100gigabitových sítí za dostupnou cenu za přenesený informační bit.

„Velká část výzkumného úsilí v Bell Labs se soustředí na to, abychom mohli operátorům nabídnout širokopásmové síťové technologie, s jejichž pomocí budou jejich metropolitní a páteřní sítě schopny zvládnout dramatický nárůst IP provozu z podnikových aplikací a spotřebních služeb, jako je IP video na objednávku,“ uvedl Martin Zirngibl, ředitel Bell Labs. „Výrazný pokrok ve vzdálenosti a využití komerčně dostupných komponentů ukázal, že 100gigabitový sériový přenos je životaschopná technologie pro přenášení dat v jejich nativním ethernetovém formátu.“

V současnosti dosahuje datový provoz v páteřních sítích WDM rychlosti 10 Gb/s, příležitostně pak 40 Gb/s při využití spojení SONET/SDH nebo OTN. Tato oblast výzkumu Bellových laboratoří je zaměřena na vývoj technologií a architektur umožňujících přenášet a přepojovat ethernetové optické datové proudy rychlostí 107 Gbps (tj. datový přenos rychlostí 100 Gbps plus 7 % rezerva pro opravy chyb). Kopii zmíněného dokumentu najdete na stránkách ECOC na adrese http://www.ecoc2006.org.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru