***tisková zpráva společnosti Intel Největší superpočítač v regionu střední a východní Evropy oficiálně spustili Paul Otellini, prezident a generální ředitel společnosti Intel, spolu s profesorem gdaňské technické univerzity Januszem Rachońem a profesorem Mścisławem Nakoniecznym, ředitelem TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa). Stalo se tak v rámci slavnostní ceremonie v informačním centru TASK v Gdaňsku. Sestavení superpočítače […]
***tisková zpráva společnosti Intel
Největší superpočítač v regionu střední a východní Evropy oficiálně spustili Paul Otellini, prezident a generální ředitel společnosti Intel, spolu s profesorem gdaňské technické univerzity Januszem Rachońem a profesorem Mścisławem Nakoniecznym, ředitelem TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa). Stalo se tak v rámci slavnostní ceremonie v informačním centru TASK v Gdaňsku.
Sestavení superpočítače Galéra (The Galley) oznámili tvůrci již před šesti měsíci. Nyní je superpočítač dokončen a v provozu. Poskytuje výpočetní výkon v hodnotě 50 bilionů operací za sekundu (TFLOPS). To je 4400krát vyšší výkon, než jakým disponoval počítač IBM Deep Blue, který v roce 1997 porazil Garriho Kasparova. Superpočítač disponuje 1400 čtyřjádrovými procesory Intel Xeon se silou 5600 výpočetních jader. Jde o vůbec nejvýkonnější stroj v regionu střední a východní Evropy (CEE). Co se týče velikosti, je devátý v rámci celé Evropy.
Superpočítač Galéra bude využíván několika polskými univerzitami, kterým bude pomáhat s pracemi na stovkách vědeckých projektů a výzkumem v různých odvětvích – chemii, fyzice, strojírenství, elektrotechnice a oceánografii. Některé z těchto aktivit mají za cíl nalézt protilátky pro boj s rakovinou, přijít na nová aerodynamická řešení v letectví či analyzovat proudění světových moří. Galéra stojí za patnáctinásobným zvýšením celkového výpočetního výkonu v TASK oproti tamní předchozí instalaci dokončené v únoru 2007.
„Síla Galéry bude mít velký vliv na lidské životy. Bude totiž pomáhat ve výzkumu léčby rakoviny a pomůže učinit létání bezpečnějším a efektivnějším. Výkon 50 TFLOPS může přinést řešení za mnohem kratší dobu, přičemž v těchto případech záleží právě na čase,“ řekl Mścisław Nakonieczny.
„Jsem velmi hrdý, když vidím, že technologie společnosti Intel pohání nejvýkonnější superpočítač v regionu,“ řekl Otellini. „Od té doby, co Intel nainstaloval před osmi lety v TASK vůbec první cluster, vedla naše spolupráce k pokrokům v nanotechnologiích, astrofyzice a dalších oborech. Výzkum, na který bude superpočítač Galéra nasazován, je jasným příkladem toho, jak superpočítače trvale ovlivňují naše životy.“
Superpočítač Galéra je 17 metrů dlouhý a váží 5 tun. Pracuje na 350 serverech se čtyřmi čtyřjádrovými mikroprocesory v každém z nich. Délka veškeré použité kabeláže přesahuje 12 km.
Viz také:
Superpočítač Ranger ožil v Texasu
Superpočítač Amálka pomáhá českému kosmickému výzkumu
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.