Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Holografická paměť se stává skutečností

Výzkum trvá už několik desítek let, ale teprve nyní se na trh dostávají první plně funkční prototypy úložných holografických systémů. Komerční verze by se na trhu mohly objevit začátkem příštího roku.
Pionýry v této oblasti jsou společnosti InPhase Technologies a Maxell. Ty představily zařízení Tapestry, jehož kapacita je 300 GB (na jednom výměnném optickém disku o průměru 12 cm je tak možné uchovat minimálně 35 hodin videa v kvalitě HD), přičemž v plánu je vytvořit řešení s dostupnou kapacitou dokonce až 1,6 TB. Rozhraním k vnějšímu světu je v tuto chvíli SCSI a také ovladač pro systém Windows.
V první fázi bude novinka podle tvůrců určena především pro profesionály pracující s videem, kterým umožní pohodlně editovat či archivovat obrovské videosoubory. Impozantní na novém zařízení je totiž i přenosová rychlost – prototyp díky paralelnímu přenosu dat dosáhl propustnosti 27 Mbit/s.
Vysoké kapacity ukládání dat bylo dosaženo mimo jiné pomocí toho, že informace jsou ukládány i na místa mimo povrch disku. Datová stránka, která má objem asi milion bitů, je přitom uložena prostřednictvím jediného osvitu laserem. Každá stránka má svou unikátní adresu, přičemž do jednoho fyzického místa disku lze zapsat až několik stovek stránek. Skupina stránek se pak nazývá kniha.
Díky výše popsané technice je možné do stejného objemu materiálu zapsat pomocí takzvaného přepisování i více hologramů, takže pak lze hovořit o ukládání sad knih. To vede k dramatickému nárůstu hustoty ukládání dat, která může být až 200 Gb na palec čtvereční.
Firma InPhase, která se oddělila v roce 2000 od společnosti Lucent, také oznámila, že spolu s firmou Masstech Group připravují zapouzdřená i samostatná úložná zařízení zmiňovaného typu.

autor pal


 
 
Nahoru
 
Nahoru