Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Holografický prášek z niklu chrání ceniny i auta

Jednou z tradičních aplikací holografie je bezpečnostní průmysl – známé a běžně používané jsou hologramy například na bankovkách, vstupenkách na koncerty, či originálním software. Mezi unikátní a relativně nové metody, které teprve čekají na větší rozšíření, patří mikroskopické hologramy, v jejichž vývoji a produkci je na světové špičce firma Optaglio, sídlící v Technologickém parku v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

 

Společnost Optaglio svoji technologii na ochranu proti padělání na principu hologramu nazvala OVDot. Jejím základem jsou miniaturní kovové plíšky (mikrotečky) různých tvarů, na které je prováděn zápis hologramů a proměnných informací podle požadavků zákazníka. Tyto plíšky mohou mít rozměry v řádu stovek mikrometrů, takže při zběžném pohledu připomínají prášek. Základem obvykle bývá geometrický tvar, v němž se skrývá alfanumerický kód. Technologie umožňuje předejít napodobení tohoto vzoru, protože nabízí obrovské rozlišení v řádech stovek tisíc DPI, kterého lze úspěšně dosáhnout pouze metodou elektronové litografie.

Niklové mikrotečky mohou být například v požadované hustotě přimíchány přímo do papíru a tištěny, nebo aplikovány ve spreji a podobně. Nikl představuje v tomto případě cenově dobře dostupné řešení, navíc se na vzduchu neoxiduje. Hologram je teplotně stabilní (víceméně do teploty tání niklu) a odolá i zředěným kyselinám nebo zásadám. K detekci stačí ruční mikroskop nebo specializovaná čtečka. V případě papíru s niklovými mikrotečkami se může podařit dokument identifikovat dokonce i tehdy, když byl papír spálen.

 

Mikrotečky lze použít i ve spreji, kdy jsou niklové částice součástí aplikovaného roztoku, který lze nanášet na různé podklady včetně plastů a kovů. Tato metoda se v praxi používá pro ochranu automobilů, kdy je transparentní lak s mikrotečkami sprejem nastříkán na jednotlivé části vozidla, které je potom jednoznačně identifikovatelné. Podvodník v tomto případě nemá k dispozici úplnou informaci o umístění ochranných prvků, takže je velmi nepravděpodobné, že by se mu veškeré identifikační „tečky“ podařilo odstranit. V České republice tuto službu nabízí společnost Cebia, která potřebné údaje také registruje v mezinárodním informačním systému. Tím je znemožněna úplná změna identity vozidla a naopak je možné jeho soudně prokazatelné ztotožnění včetně nalezení původního majitele v případě odcizení.

 

Další oblastí aplikace jsou ceniny, kde je požadována vysoká úroveň zabezpečení (kolky, bankovky, pasy a další osobní doklady). V tomto případě jsou mikrotečky aplikovány již při výrobě přímo do papíru, či polykarbonátu, ze kterého se vyrábí pasy, řidičské průkazy, identifikační karty apod. Tečky OVDot je také možné je na papír nebo plast tisknout. Dnes se takto zabezpečené výrobky dodávají již do mnoha států světa.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru