Ostatní |
Ceny Ig Nobel mají za sebou další ročník. Osobně z oceněných výzkumů hodnotím jako nejzajímavější zkoumání otázky, zda je nebezpečnější dostat do hlavy prázdnou nebo plnou pivní lahví.
Tuto cenu (v kategorii za mír, jak jinak) získali Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali a Bear Kneubuehl z univerzity v Bernu.
Na první pohled by se zdálo, že plná lahev je těžší a tudíž i hrozivější zbraň, ale zdání klame. Výzkum odhalil, že prázdná láhev dopadá na hlavu oběti s větší energií (až by si člověk myslel, že útočník s plnou lahví se podvědomě snaží ji nerozbít a obsah si uchovat v použitelné podobě na dobu po bitce). Zjištění je to jistě nadějné, alespoň z pohledu útočníka, který tedy může před útokem ještě zkonzumovat obsah bez obav z toho, že sníží účinnost své zbraně.
Námět na další výzkum: jak by to bylo s různými typy pivních lahví nebo s lahvemi od jiných nápojů?
Ocenění za chemii získal postup mexických vědců, jak vyrábět diamanty z tequily. O tomto projektu jsme již na ScienceWorldu psali (Diamant z tequily). Jde o to, že páry tequily se při vysoké teplotě a nízkém tlaku rozkládají tak, že vytváří uhlíkový film s vlastnostmi podobnými diamantu. Výsledek závisí např. na poměru prvků ve vstupní organické látce, a právě zde tequila údajně předčí jiné alkoholické nápoje. Člověka napadá: hezké (až „alchymistické“) by bylo takovýhle syntetický diamant pak zase vhodit do lahve, podobně jako v mezcalu může být červ.
Kuriózní je i závěr, podle něhož lze dojivost krav zvýšit tak, že je pojmenujeme. Vědci z Newcastle University za něj vyhráli kategorii za veterinární medicínu. Nejspíš jde prostě o korelaci – o pojmenované krávy se farmář i jinak lépe stará. Výsledky ale nabízí možnost podobných výzkumů i v jiných oblastech (co všechno lze takto pojmenovat a zkoumat? auto? ovocné stromy? např. akcie a podílové fondy již pojmenované bývají…).
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.