Zástupci z MIT tvrdí, že by elektromagnetická indukce mohla fungovat na mnohem větší vzdálenosti, než se původně myslelo, a šla by využívat k napájení koncových zařízení typu mobilů či přenosných počítačů.
Vědci jsou opět o něco blíž k zprostředkování elektrické energie bez použití klasického kabelu. Ideál vpravdě bezdrátových zařízení tak není až tak vzdálený, jak by se mohlo zdát. Vědci z výzkumného institutu MIT se zabývají známým fenoménem elektromagnetické indukce, což je jev, při kterém v důsledku časové změny magnetického indukčního toku ve vodiči dochází ke vzniku indukovaného elektromotorického napětí a indukovaného proudu. Zástupci z MIT teď tvrdí, že by elektromagnetická indukce mohla fungovat na mnohem větší vzdálenosti, než se původně myslelo, a šla by využívat k napájení koncových zařízení typu mobilů či přenosných počítačů.
V současnosti se zvažuje vzdálenost okolo pěti metrů (tedy použitelnost například v rámci místnosti). Na počáteční straně figuruje tzv. non-radiative (nevyzařující, čímž se myslí neemitujícím záření poškozující lidské zdraví.) vysílač, který je schopen generovat elektrické pole. V jeho dosahu by byl umístěn speciální přijímač (zabudovaný do laptopu, mobilního telefonu či jiného zařízení), který by si pak jednoduše bral elektrickou energii potřebnou k dobití vlastní baterie.
Nevyzařující aspekt bezdrátového přenosu je zde obzvláště důležitý. Pokusy o přenos energie mezi dvěma body prostřednictvím elektromagnetické radiace jsou totiž jak neefektivní, tak nebezpečné pro lidské zdraví. Vědci se zatím pohybují v oblasti hypotéz a počítačových simulací, předpoklady pro zhotovení prototypu však jsou a tak není vyloučeno, že se jej dočkáme již během tohoto roku.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.