Nabídka softwaru pro použití virtuální reality v konstrukci je poměrně široká, potřebný výkon pracovních stanic je již k dispozici (např. výkonné pracovní stanice od SGI), problém však zůstává na straně zobrazovacích periferií. SW a H ...
Nabídka softwaru pro použití virtuální reality v konstrukci je poměrně široká, potřebný výkon pracovních stanic je již k dispozici (např. výkonné pracovní stanice od SGI), problém však zůstává na straně zobrazovacích periferií. SW a HW poněkud předběhl vizualizační nástroje, ale jejich zdokonalení je jen otázkou času.
Brýle
Jedním z příkladů pro zobrazení jsou brýle s displejem. Takovýmto nástrojem je např. Datavisor 80, který byl vytvořen na základě specifikace NASA pro výcvik kosmonautů týmem Datavisor. Jedná se o plně barevný HMD (head mounted display) systém, dovolující uživateli výhled pod zorným úhlem 120 stupňů.
Jestliže brýle vybavíte např. datovými rukavicemi, může uživatel pracovat s nástroji simulující průlet okolo modelu, může sahat na modely a manipulovat s nimi.
BOOM HF je produkt firmy Fakespace a jedná se o variantu modelu BOOM3C, navrženou pro aplikace, jako je simulace automobilů, modelování kokpitu a řídicích center. Dovoluje operátorovi sedět nebo stát a mít obě ruce volné pro manipulaci a řízení skutečných nebo virtuálních modelů. Videovýstup na obrazovku "brýlí" je plně barevný a stereoskopický s rozlišením až do 1 280 x 1 024 pixelů na oko. Zorné pole pokrývá úhel 140 stupňů horizontálního výhledu.
Projekční plochy
Dalším příkladem zobrazovacích periferií je modulární zobrazovací systém RAVE od firmy Fakespace, který dovoluje uživatelům výběr způsobu zobrazení, resp. jeho poměrně širokou konfiguraci. Jedná se o velké stereografické obrazovky (resp. projekční plochy), které mohou být uspořádány do různých skupin a hlavně velmi snadno a rychle přestavěny. Moduly mohou být vybaveny přídavným projektorem a nastavitelným zrcadlovým systémem pro vygenerování obrazu na podlaze. Systém RAVE je vhodný zejména pro konstruktéry, designéry, vědce a ostatní, kteří potřebují zobrazovat složité modely, u kterých standardní způsoby nepostačují. Tento systém lze rychle nakonfigurovat pro použití při promítaní na zeď, v tzv. "immersive theatre", v projekcích typu CAVE pro proniknutí do "modelu". Jedná se o promítání stereoskopického obrazu a proto jsou jeho součástí stereoskopické brýle (StereoGraphics CrystalEyes). Další zajímavostí je, že RAVE je vyroben z kompozitních materiálů, eliminijících magnetické interference s ovládacími nástroji.
CAVE C04 znamená Cave Automatic Virtual Environment vytvářející vjem virtuální reality pomocí 3D zobrazení včetně zvuků a hmatových vjemů. Zařízení vyvinuli vědci z University of Illinois Electronic Visualization Laboratory a jedná se konstrukci velkou 10 x 10 x 10 stop umístěnou v temné komoře o velikosti 35 x 25 x 13 stop. C04 obsahuje přední a boční projekční stěny a zobrazení může vnímat více uživatelů najednou. Opět se jedná o stereoprojekci a součástí jsou steroskopické brýle. Zobrazení dovoluje volný pohyb v prostoru a pohybovat se okolo modelu. Další zvláštností je možnost práce více uživatelů na různých místech současně a to pomocí videokonference.
Rukavice
Datové rukavice jsou v oblasti VR celkem známé a na trhu je relativně z čeho vybírat. Jedním z výrobců je i Fakespace systems nabízející rukavice "PINCH glove" jako relativně laciný nástroj pro zkoumání přirozených pohybů. Záznam přirozených pohybů má několik významů pro uživatele. Jednak se může jednat o uchopování virtuálních objektů a nebo se pohybem prstů může iniciovat nějaká funkce. Interakci s virtuálními objekty zajišťují elektrické senzory ve všech prstech rukavic.
Nabídku rukavic pro virtuální realitu naleznete i u firmy Virtual Technologies, Inc., zabívající se snímáním pohybů a interaktivními simulačními technologiemi pro CAD a R&D. Rukavice CyberGrasp dovolují manipulovat s objekty vygenerovanými počítačem včetně přenosu síly, resp. zpětných vazeb od dotyku.
Ovládací prvky
Jednou otázkou je, jak prostorové objekty zobrazit a druhou, jak s nimi pohybovat, resp. jak je snadno ovládat. Jednou možností může být využití řídicího nástroje od Fakespace NavPod, umožňujícího přirozenou a hlavně intuitivní manipulaci s objekty (podle tlaku na břevno se pohybuje nebo otáčí model). Druhou možností je např. ergonomicky řešený nástroj NeoWand, kombinující funkce VR s dálkovým ovládáním. Jedenáct tlačítek stačí k ovládání virtuálních objektů, ovládání menu a ostatních programových funkcí. Jedná se o jakousi kombinaci myši s ovládáním na televizi.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.