Jak rozpoznat pohybující se předměty ve 3D

Technologie |

Princip zůstává stejný bez ohledu na oblast, v níž se 3D technologie používá. Projektor osvětluje předmět rovnoběžnými světelnými pruhy a kamera zachycuje výsledný vzor a vytváří výškový profil. Ve zlomku vteřiny pak počítačový program vyrobí trojrozměrný obraz předmětu.




***tisková zpráva společnosti Siemens

Společnost Siemens posunula zpracování digitálního obrazu na novou úroveň, a to pomocí inovativních a spolehlivých záznamových procesů, které jsou schopny zachytit 3D snímky nejrůznějších předmětů – i těch, které se pohybují. Podle zpráv magazínu Pictures of the Future společnosti Siemens je tato technologie – známá jako „3D machine vision“ – vhodná pro velkou řadu aplikací. Už nyní je využívána při výrobě sluchadel i v automobilovém průmyslu v systémech pro seřizování podvozků.
Společnost Siemens úzce spolupracuje s firmou L-1 Identity Solutions, vedoucím hráčem v oblasti osobních identifikačních systémů, na tom, aby se technologie „3D machine vision“ dostala do fáze uvedení na trh pro použití při rozpoznávání tváří v systémech kontroly vstupu.
Výhodou 3D metody je spolehlivější rozpoznávání než pomocí ostatních metod. Je-li obraz tváře zachycen trojrozměrně, nemůže nedovolené použití fotografie osoby s povoleným vstupem systém přelstít. Vylepšený prototyp pracuje s neviditelnými světelnými pruhy v blízkém infračerveném pásmu. Princip zůstává stejný bez ohledu na oblast, v níž se 3D technologie používá. Projektor osvětluje předmět rovnoběžnými světelnými pruhy a kamera zachycuje výsledný vzor a vytváří výškový profil. Ve zlomku vteřiny pak počítačový program vyrobí trojrozměrný obraz předmětu. Světelné pruhy jsou redundantně barevně či časově kódovány, což systému umožňuje jasně a ostře definovat každý individuální pruh. V závislosti na kódování může proces vytvořit 3D záznam i z jediného videoobrazu, což znamená, že umí také zachytit 3D obrazy pohyblivých předmětů.

Díky iScan zvukovodová sluchadla padnou lépe
Uživatelé naslouchátek pro vnitřní ucho mohou nyní využívat výhod lépe padnoucího přístroje, a to díky inovativnímu 3D skenovacímu procesu společnosti Siemens. Pomocí technologii iScan mohou odborníci na akustiku sluchadel vytvářet obraz 3D odlitku zvukovodu, který pak zašlou přímo výrobci e-mailem. Přístroj o velikosti tiskárny používá technologii 3D machine vision s barevně kódovanou triangulací. Odlitek je připevněn na otáčející se platformu, na které ji projektor z různých úhlů osvětluje barevnými světelnými pruhy. Ty se podřídí povrchu objektu podle jeho geometrie. Zatímco kamera snímá vzorek, softwarový program s vysokou přesností zpracovává data do 3D modelu, který pak odborník na akustiku zašle e-mailem výrobci sluchadel. Tak se zamezí obtížím a nákladům spojeným se zasíláním poštou, během kterého se modely mohou ztratit či poškodit. Tento postup také šetří čas, papír a poštovné.

Optimální seřizování podvozků vozidel
Výrobci automobilů používají technologii 3D machine vision společnosti Siemens proto, aby vytvořili bezpečnější a pohodlnější vozidla. Použitím barevně kódované triangulace mohou automobiloví technici rychle a optimálně seřizovat podvozky vozidel s přesností jedné úhlové minuty. Výhodou této aplikace je, že čím přesněji jsou kola nastavena a upraven jejich odklon, tím lépe se vozidlo ovládá, což dále zajišťuje bezpečnější a pohodlnější řízení i lepší ovládání. Při tomto procesu promítá projektor rovnoběžné barevné pruhy na kolo vozidla a kamera zachycuje jeho geometrii. Počítačový program proměňuje data na 3D obraz pneumatiky a porovnává její upravení s předchozími zadanými hodnotami. Po úspěšném spuštění systému v automobilkách BMW, DaimlerChrysler a Porsche plánuje společnost Siemens jeho použití v servisech pro následné prohlídky.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.