Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jak se stát naftovým magnátem

Průmysl zabývající se průzkumem ropných nalezišť a těžbou ropy a zemního plynu je nucen zpracovávat řadu různorodých informací z průzkumu a provozu. Velké množství z těchto dat má prostorový charakter nebo je alespoň nějak na prostoru závislých. Právě z tohoto důvodu zde má své pevné místo využití GISů. V současné době existuje celá řada drobných aplikací, které pokrývají různé oblasti problematiky ropného průmyslu a to od samotné těžby až po aplikace určené ke správě obchodních dat.
Společnost Landmark Graphics Corporation např. vyvinula specializovaný software, ve kterém použila ArcView jako základní stavební kámen pro správu dat. Výrobce program přizpůsobil specifickým požadavkům tohoto průmyslového odvětví a vzniklo řešení nazvané OpenExplorer.

OpenExplorer přichází
Úspěch společnosti zabývající se průzkumem ropných nalezišť závisí na její schopnosti třídit ohromné množství dat uložených v různých databázových systémech. Data mají navíc různý původ. Projekty, které se geograficky překrývají, vnášejí do databáze chaos a duplikáty dat, objevujících se v mnoha malých databázích. Proto některé společnosti umístily data do jedné centrální databáze, některé naopak používají distribuovaná komprimovaná data jednotlivých databází projektu, které jsou propojeny sítí. OpenExplorer kombinuje obě tyto možnosti.
Vlastnosti
OpenExplorer je aplikace, jejíž jádro tvoří centrální databáze, na kterou navazují podmnožiny dat rozptýlených do databází jednotlivých projektů. Hlavní databáze a databáze projektů jsou propojeny pomocí virtuální schránky, která je ovládána pomocí GISu. Tím se z GISu stává centrální článek při řízení správy dat, který dokáže zkombinovat grafické údaje s výkonnými analytickými nástroji.
Předkládané řešení obsahuje několik aplikací, mezi které patří formulář Oraclu, dotazovací nástroje a utility pro náhledy a editaci geometrie. OpenExplorer umožňuje díky schopnostem ArcView vizualizovat data a uživatelé mohou zobrazovat pokrytí oblasti průzkumu a tematické vztahy jednotlivých databází. Dále lze zobrazovat množství a polohu geografických objektů uložených v různých databázích a graficky vybírat data pro přenos mezi databázemi. Program sám detekuje a automaticky reaguje na provedené změny.
OpenExplorer se chová tak, jak jsou uživatelé u GIS aplikací zvyklí. Jestliže zvětšujete měřítko, vykresluje se vám více detailů v závislosti na aktivovaných hladinách. V malých měřítkách jsou oblasti z databáze projektu zobrazeny jako bod, reprezentovaný databázovým symbolem. Při zoomování dostane uživatel další údaje o oblasti projektu, které jsou obsaženy v databázi. Uživatel může vytvářet mapy znázorňující naleziště, lokality průzkumu, seizmické linie a ostatní údaje, které jsou uloženy nejen v rozdílných projektech, ale také v rozdílných databázích. Výsledky dotazování vzniklé v OpenExploreru mohou být použity v ostatních aplikací od Landmarku.

Další nástroje
OpenExplorer patří k nejmodernějším nástrojům olejářského průmyslu, ale samozřejmě není jediným programem. Od firmy Landmark jsou k dispozici nástroje pro navrhování vrtů, pro správu dat vrtů i pro odvození chování nalezišť.

Compass
Compass je program pro navrhování vrtů s nástroji sloužícími pro odhalení kolizních oblastí. Pracuje v prostředí Windows a slouží ke sběru a analyzování zaměřených vrtů s možností navrhování vrtné dráhy ve 2D a 3D včetně provádění antikolizní kontroly s návrhem rozestupů mezi nově plánovanými vrty. Olejářským společnostem nebo jejich přímým spolupracovníkům umožňuje tento nástroj provádět, resp. řídit průzkum a provádět důkladné plánování vrtů.

DIMS
DIMS je nejvíce využívaná aplikace pro správu dat vrtů v "E&P industry", který výkonně zachycuje příslušná data a automaticky generuje denní zprávy a analýzy. Zachycená data sestavená správcem vrtů jsou přenášena do centrální databáze nebo regionálních kanceláří.

StressCheck
StressCheck je aplikace, které generuje přesné zatížení, napětí a řeší deformace vertikálních a přímých nalezišť. Umožňuje prostorovou konstrukci a analýzu pro návrh vrtů a další pracovní zatížení. Nabízí nezbytnou funkčnost pro odvození teplot a tlaku profilů, pro zatížení bednění a vyztužující konstrukce a pro pohyby během vrtání. Tento nástroj dokáže také simulovat tok kapalin a přenos tepla pro jeden nebo více toků.

BHA
V petrolejářském průmyslu se používají nejen samotné analytické GIS nástroje, ale do této oblasti jsou integrovány i programy pro inženýrskou analýzu, sloužící k odvození chování nalezišť. Jedním z nich je BHA, což je produkt pro výpočty pomocí metody konečných prvků, který se používá např. k analýze naleziště v průběhu provádění vrtu. Aplikuje se jako nelineární prostorová technologie využívající MKP pro vyjádření strukturních charakteristik a odhalení tendencí při vrtání.

GeoGraphix Exploration System
GeoGraphix Exploration System je produkt firmy GeoGraphix (součást společnosti Landmark) pro rychlé a snadné řízení, prezentaci a hlavně analýzu plošných dat s možností zanesení do jednotlivých map. Tento nástroj je jakýmsi průmyslovým standardem pro geologickou interpretaci, mapování a správu dat na PC s možností integrace všech dat (jako jsou podkopové šachty, prohlubně, prameny, vřídla, seizmická data, data o produkci a pronájmech vrtů a kartografické informace). GES umožňuje tvorbu základních map, schematických map a konturových map. Dalším nástrojem lze modelovat komplexní strukturu ploch, vytvářet modely struktury a stratigrafické oblasti, zobrazovat vřídla apod.

SeisVision
Pro interpretaci a integraci 2D/3D seizmických dat a mapování pod Windows NT lze použít SeisVision od stejnojmenné firmy, obsahující základní nástroje pro interpretaci geologických a geofyzikálních dějů. K hlavním vlastnostem programu patří: korelace v reálném čase, snadná a čas upřesňující hloubková konverze, interaktivní 3D prohlížeč zlomů, přímé a přesné určení dat vřídel apod.
Pomocí SeisVision a dalších nástrojů označovaných jako GeoGraphix Discovery mohou geologové vytvářet interpretace 2D/3D seizmických dat, generovat strukturní mapy obsahující data o studnách, generovat geologické mapy obsahující křivky zlomů, které jsou odvozeny ze seizmických dat.

Související obory
Uvedené produkty by bylo možné doplnit ještě o celou řadu nepřímo souvisejících aplikací především z oblasti geologie a hydrologie (modelování geologických vrstev, řada programů pro interpretaci seizmických dat, hydrologické mapy…).

autor Tomáš Kalivoda


 
 
Nahoru
 
Nahoru