Společnost IBM okupuje v žebříčku Top500 nejvýkonnějších superpočítačů první místo a zároveň její barvy hájí šest strojů z první desítky. Statistiku každých šest měsíců setavují vědci z univerzit v Tennessee a v Manheimu. Aktuální výs ...
Společnost IBM okupuje v žebříčku Top500 nejvýkonnějších superpočítačů první místo a zároveň její barvy hájí šest strojů z první desítky. Statistiku každých šest měsíců setavují vědci z univerzit v Tennessee a v Manheimu. Aktuální výsledky byly zveřejněny na konferenci Supercomputing 2001 v německém Heidelbergu. Výkonnost byla zjišťována pomocí benchmarkového standardu z názvem Linpack test.
ASCI White, v současnosti nejvýkonnější superpočítač na světě, se používá v nukleárním výzkumu v kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory. Byl sestaven v roce 2000 a obsahuje 8 192 procesorů. Podle informací zveřejněných na www.top500.org je skoro třikrát výkonnější než SP Power3, který je na druhém místě.
SP Power3, také od IBM, je instalován v americkém National Energy Research Scientific Center (NERSC) v Berkeley a používá se v energetickém výzkumu. Do provozu byl uveden až letos a obsahuje 2 528 procesorových jednotek.
Třetí místo ve výkonnosti drží s 9 632 procesory ASCI Red od Intelu, který je v provozu v americkém Albuquerque.
Nejrychlejším superpočítačem mimo území USA je SR8000/MPP od společnosti Hitachi. Systém na tokijské univerzitě má ve svém nitru 1 152 procesorů a používá se k vědeckým účelům.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.