Superpočítač bude sloužit německým a evropským vědcům pro výpočetně nejnáročnější výzkumné úkoly. Bude se používat jako virtuální laboratoř v oblastech fyziky částic, zkoumání materiálů, přírodních věd a výzkumu životního prostředí.
***tisková zpráva společnosti IBM
Společnost IBM oznámila, že Výzkumné centrum Juelich, jedno ze tří superpočítačových center v Německu, spustí nově implementovaný systém Blue Gene jako nejvýkonnější superpočítač v evropské historii.
Počítačový systém nazvaný JUBL (JUelich Blue Gene/L) oficiálně předal Thomas Rachel, státní sekretář německého spolkového Ministerstva výzkumu, a ministr Severního Porýní a Vestfálska Andreas Pinkwart. Nasazením systému JUBL potvrzuje výzkumné centrum Juelich své silné postavení mezi datovými centry v Evropě.
Výzkumné centrum Juelich kromě systému JUBL provozuje také superpočítač JUMP (JUelich Multi Processor), který je postaven na architektuře IBM p690 a ve špičce dosahuje výkonu 8,9 Tflop/s. Kapacita obou superpočítačových systémů vyhovuje nejrozmanitějším potřebám vědecké komunity. Kromě dvou superpočítačů je dalším důležitým faktorem infrastruktury centra Juelich schopnost podporovat výzkumníky metodicky, rychlými algoritmy a účinnými programy.
Instalace systému Juelich Blue Gene/L bude nabízet špičkový výkon 45,8 Tflop/s, což se rovná 45,8 biliónům výpočtů za sekundu. To zhruba odpovídá výkonu 15 000 moderních PC. Jak vyplývá z posledního seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, který byl vydán v listopadu 2005, taková úroveň výkonu stačí pro zařazení do první desítky.
Evropa hraje v oblasti superpočítačů důležitou roli a implementací tohoto systému v Juelichu si dále pojistila svou budoucnost mezi vědeckou špičkou. Systém Blue Gene v Juelichu se zařadil k dalším superpočítačům IBM, jež patří mezi nejvýkonnější počítačové systémy v Evropě:
– Systém Mare Nostrum ve španělské Barceloně, který je postaven jako cluster serverů blade, se umístil na osmém místě v aktuálním seznamu Top500.
– Systém Blue Gene Astron v Groningenu v Nizozemí se umístil na deváté příčce.
– Systém Blue Brain v Lausanne ve Švýcarsku se umístil třináctý.
– Systém ve výzkumné laboratoři IBM v Curychu ve Švýcarsku se umístil na 31. příčce.
Po uvedení nového systému Blue Gene bude Počítačový institut Johna von Neumanna, součást výzkumného centra Juelich, spravovat nesmírně výkonnou a moderní počítačovou infrastrukturu. Superpočítač JUBL v Juelichu bude sloužit německým a evropským vědcům pro výpočetně nejnáročnější výzkumné úkoly. Bude se používat jako virtuální laboratoř v oblastech fyziky částic, zkoumání materiálů, přírodních věd a výzkumu životního prostředí. Má například sloužit k simulacím rozptylu škodlivých materiálů v půdě a v atmosféře.
„Nároky na výpočetní čas v příštích pěti letech vzrostou tisícinásobně,“ předpovídá profesor Joachim Treusch, předseda představenstva Výzkumného centra Juelich. „Proto v budoucnosti budeme masivně posilovat naše schopnosti v oblasti superpočítačů.“ Výzkumné centrum Juelich bude usilovat o to, aby se stalo jedním z Evropských superpočítačových center.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.