Finové přišli se zajímavým řešením v boji proti krádežím mobilních telefonů. Podle něj by se totiž zloději museli naučit imitovat styl chůze potenciální oběti.
Ač to zní neuvěřitelně, skupina vědců z VTT (Technického výzkumného centra) ve Finsku vyvinula speciální technologii, která má znemožnit krádeže kapesních zařízení a mobilních telefonů, a sice prevencí proti neautorizovanému použití na základě detekce změn v jejich vlastním fyzickém pohybu. Unikátní technologie využívá speciální senzory instalované v mobilním zařízení, které dokáží změřit určitý charakteristický způsob chůze uživatele. Získané údaje se pak automaticky ukládají v paměti přístroje (systém je schopný poměřovat pohyb ve více směrech – 3D acceleration measurement). Na základě průběžného měření totiž senzory porovnávají data s již uloženými hodnotami. V případě, že se odlišují, přístroj automaticky „zamrzne“ a jeho další využití si vyžádá přístupové heslo. Jednoduché využití si lze představit například v okamžiku před placení finančních položek prostřednictvím mobilního telefonu.
„ Jednou z hlavních výhod této biometrické metody je její nenáročnost, kdy na straně uživatele nevyžaduje žádnou speciální akci,“ podotýká ředitel výzkumu Heikki Ailisto. A dodává: “V porovnání s hesly a dalšími biometrickými metodami identifikace, senzor založený na technologii rozpoznávání způsobu chůze potvrzuje identitu jednoduše, aniž by samotný uživatel musel nějakým způsobem zakročit.“ Finští výzkumníci testovali novou technologii přes dva měsíce se 36 lidmi, z nichž jich 19 byli muži a zbytek tvořily ženy. Správná identifikace přitom proběhla z více než 90 % případů. Přestože nová technologie není zcela bez mušek – za prvé, požadované senzory nejsou stále příliš rozšířené kvůli vysoké ceně, a za druhé, technologie si musí přivyknout na změnu chůze uživatele zapříčiněnou například výměnou obuvi – Ailisto doufá, že popisovaná patentovaná technologie by se mohla v nových mobilních telefonech, PDA zařízeních a noteboocích objevit v průběhu příštích dvou let.
Úplná verze tohoto článku vyšla v Computerworldu.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.