Ostré pero je nejen mocnější meče (výjimečně tupého), ovšem dají se s ním údajně i prakticky jen na koleně vytvářet celkem komplikované elektronické součástky.
Vědci z University of Illinois vyvinuli na pohled běžné kuličkové pero plněné stříbrným inkoustem. Nejde o kratochvíli, ale mělo by takto být možno na papír dostat stříbrnou strukturu, tj. vodivou část obvodu (až kapalina vyschne). Podobné obvody se sice dnes už dají tisknout i na inkoustové tiskárně, nicméně tato metoda by měla být výrazně levnější a jednodušší („on-the-fly“). Lze se obejít bez programování, respektive vytváření digitální „tiskové mapy“ požadované struktury. Na papír lze třeba nejdřív nanést LED diody a pak je propojit podle vymyšleného schématu.
Stříbrné spojnice by si měly zachovat vodivost i v případě různého ohýbání a překládání papíru. Navíc jím lze psát i na různé povrchy, včetně těch nerovných, které nelze jednoduše potisknout.
Možným využitím by tedy mělo být digitální umění, doma vyráběná elektronika na jedno použití nebo různé jednoduše skládané 3D struktury.
Navíc se nabízí možnost takhle vytvářet struktury nejenom pomocí elektricky vodivých kovů, ale např. i různých iontových sloučenin (poznámka: zůstane v tomto případě ale vodivost i po zaschnutí?).
Finálně by podobné technologie mohly doplnit (možná) nastupující 3D tisk realizovaný doma.
Zdroj: New Scientist, ScienceDaily
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.