Pamětem typu flash zřejmě zvolna zvoní hrana. Těmto výměnným záznamovým médiím se rodí vážný konkurent. Polymerové paměti vyvíjené švédskou společností Thin Film Electronics (TFE) charakterizuje vyšší kapacita, dvacetinásobně nižší cena a desetkrát větší přístupová a přenosová rychlost.
V budoucnost polymerových pamětí věří i Intel, který 26. června prodloužil smlouvu se společností TFE uzavřenou v listopadu 1999 a za 7,85 milionu dolarů koupil dalších 7 % této firmy. Tím se Intel stal 13% vlastníkem TFE a návdavkem získal i další neexkluzivní licenční práva na paměti nové generace.
Společnost TFE před několika lety usoudila, že možnosti křemíku jako materiálu pro výrobu pamětí se blíží k svému maximu a za jeho náhradu zvolila "chytrý" materiál — polymer. Zatímco křemík má pevně dané fyzikální a chemické vlastnosti, z nichž je nutné při výrobě vycházet, vlastnosti polymerů lze do jisté míry ovlivnit tak, aby vyhovovaly danému účelu — v tomto případě tedy k výrobě pamětí. Paměti na bázi polymerového filmu se budou moci pochlubit nízkou cenou a spotřebou elektrické energie, vysokou rychlostí a velkou paměťovou kapacitou (díky možnosti vrstvit polymerové fólie na sebe). Podobně jako paměti flash, neztrácejí polymerové paměti data ani po odpojení zdroje napájení.
TFE nyní končí s první fází vývoje polymerových pamětí. Druhá část spočívá v konstrukci funkčního prototypu. Zatím není známo, kdy polymerové paměti dorazí na trh. Téměř jisté však je, že úsvit polymerových pamětí bude znamenat začátek konce pro karty typu flash, v současné době nejrozšířenějšího paměťového média pro digitálními fotoaparáty, přehrávače MP3, handheldy, mobilní telefony apod.
Zdroje:
http://www.opticomasa.com/
http://www.thinfilm.se/
http://www.intel.com/capital/portfolio/companies/thinfilm.htm
http://news.zdnet.co.uk/story/0,,s2090126,00.html