Po vodě mohou chodit i umělé strojky

Fyzika |

Vědci z University of Nebraska-Lincoln a japonského ústavu RIKEN přišli s materiály, které vodu odpuzují tak silně, že umožní udržet na hladině i relativně těžký předmět a pohybovat zde s ním. Něco jako schopnost komárů a vodoměrek, ale ve větším měřítku.




Základem celého mechanismu je odpuzování vody. Tým vědců představil tzv. superhydrofobní materiály, inspirované právě onohama vodoměrek, ale třeba také květy lotosu a jejich „voskovým“ povrchem. Hydrofobní povrch je v případě superhydrofobního materiálu rozeklán drobnými jamkami tenčími než vlas a uzoučkými tunely. Tím dojde k mnohonásobnému zvetšení povrchu a molekulám vody se pak už vůbec nechce k takovému materiálu přiléhat, voda do členité vnitřní struktury nepronikne.

Různě tvarované povrchy způsobí, že se po nich voda pohybuje různou rychlostí a různým způsobem. Vědci se namísto do práce v laboratoři pustili do počítačové simulace, která jim umožnila jít přímo na úroveň jednotlivých molekul a pominout rušivé faktory, jako jsou další látky rozpuštěné ve vodě.

Výsledkem objevu nemusí být jen roboti kráčející po vodní hladině, ale třeba i nesmáčivé povrchy, samočistící se nátěry apod. Tímto způsobem by šlo i v nanoměřítku přesně řídit pohyb molekul vody a dalších polárních kapalin.

 

Zdroj: Physorg.com

 











Komentáře

31.07.2014, 00:23

.... tnx for info!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.