Uplatnění systémů GIS při průzkumu Země se dnes stává běžnou záležitostí a proto asi nikoho příliš nepřekvapí nasazení těchto systémů při sledování seizmické aktivity. ...
Uplatnění systémů GIS při průzkumu Země se dnes stává běžnou záležitostí a proto asi nikoho příliš nepřekvapí nasazení těchto systémů při sledování seizmické aktivity.
Pro některé zemské oblasti jsou zemětřesení a jemu podobné jevy či poruchy důležitým životním faktorem. Použitím GISů ve spojení s GPS (Global Positioning System) a seizmologickými daty lze získat nové souvislosti při studiu chování zemské kůry.
Zdroje seizmických dat
Jednou z tektonicky aktivních oblastí je dnes Kalifornie. Největší koncentrace zlomů je v oblasti údolí a hor v okolí zlomové zóny San Andreas a zlomové zóny San Jacinto. Podél těchto zlomů je každoročně více jak stovka zemětřesení, z nichž je jich mnoho zaznamenatelných jen pomocí přístrojů.
Příslušné úřady a organizace v Kalifornii (United States Geological Survey USGS http://www.usgs.gov, http://geology.usgs.gov/index.shtml, California Division of Mines and Geology, California Institute of Technology a další) přirozeně spolupracují na problematice týkající se místních zemětřesení.
V této souvislosti vznikly také organizace Southern California Center (SCEN) a TriNet Seismic Network, které provozují řadu seizmografů umístěných na strategických místech. Tyto seizmografy jsou napojeny na počítačový systém v kombinaci s technologií GPS. Pro veřejnost jsou seizmické informace dostupné také přes Internet (např. na výše zmíněné adrese).
Jak se vyhodnocují otřesy
Při studiu otřesů půdy je třeba nejprve zvolit zkoumanou oblast a v ní vybrat "zdroje" dat. Ta získáme např. prostřednictvím měření, nebo za použití existujících katalogů. Data se zkonvertují do použitelného formátu, ze kterého vytvoříte příslušný záznam v mapách.
V případě, který zde sledujeme, bylo sledovanou oblastí vnitrozemí jižní Kalifornie. Pro zpracování dat, studium zemětřesení a zlomů byl zvolen software ArcView GIS, pro tvorbu projektu a pro vyhodnocení ArcView 3D Analyst. USGS mapy a informace o zlomech a základní data o zemětřeseních této oblasti lze nalézt na internetových stránkách Caltechu a SCECu.
Další práce s mapou
Jestliže je základní mapa hotova, můžete přikročit k tvorbě třídimenzionální scény a zobrazení témat, která se znázorňují na mapě. Jako třetí parametr se používá např. záznam hloubky zemětřesení a přidat lze také scénu znázorňující zlomy. Pokud je např. rozsah hloubek od nuly do přibližně 20 km, výsledná scéna vypadá jako řetězec kapek visících od stropu.
Analýza mapy a dat
Kombinace mapy, nepravidelné triangulační sítě (TIN) a třídimenzionální scény ukáže prezentaci zemětřesení ve zkoumané oblasti. Objeví se obrazce, znázorňující chvění; z nich lze vyčíst např. průběhy dosud nezmapovaných zlomů. Přehledně zde také můžete vyhodnotit hloubky výskytu zemětřesení a další závislosti. Finálním cílem je samozřejmě stanovení závislostí, umožňujících provádět relevantní prognózy.
Další informace o popisované problematice
http://geology.usgs.gov/quake.shtml Zde naleznete základní informace o zemětřeseních
http://geohazards.cr.usgs.gov/welcome.html Co vlastně obnáší pojem geologické nebezpečí?
http://edcwww.cr.usgs.gov/doc/edchome/ndcdb/ndcdb.html Tady najdete řadu dat
http://mapping.usgs.gov/esic/ Stránka Vědeckého informačního v centra o zemi (USGS)
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.